گروه معادن مس
 
۱۸ هزار تن مس طی ۲ ماه معامله شد
گروه معادن >مس - با گذشت بیش از 2 ماه از سال 1396، مس توانست بازار نسبتاً مناسبی را برای خود رقم بزند. چرا که پیش از این در سال‌های گذشته اغلب محصولات مسی بدون متقاضی و معامله باقی می‌ماند. طی 2 ماه گذشته بیش از 18 هزار تن مس معامله شد
 
به گزارش ماین نیوز، به نقل از مس پرس، با گذشت بیش از 2 ماه از سال 1396، مس توانست بازار نسبتاً مناسبی را برای خود رقم بزند. چرا که پیش از این در سال‌های گذشته اغلب محصولات مسی بدون متقاضی و معامله باقی می‌ماند. طی 2 ماه گذشته بیش از 18 هزار تن مس معامله شد؛ هر چند که میزان عرضه در مقایسه با سال گذشته کاهش یافته بود، اما میزان معاملات نشان می‌دهد که تقریباً تمامی عرضه مس به فروش رفت.

سال گذشته بازار مس کشور شاهد عرضه فراوان مس بود. چرا که بیش از 34 هزار تن مس شامل کاتد و مفتول در این بازار در 2 ماه ابتدایی سال عرضه شده بود. در حالی که در مقابل آن تنها 19 هزار تن معامله صورت گرفت. البته میزان عرضه 34 هزار تنی را نمی‌توان به حساب تولید این میزان نوشت؛ چرا که ممکن است در هنگام بدون متقاضی ماندن یک محصول، در نوبت بعد نیز این محصول عرضه شود. این یعنی در زمانی 2 هزار تن کاتد مس عرضه می‌شود، اما در مقابل تنها 500 تن از آن به فروش می‌رسد و یک هزار و 500 تن باقی می‌ماند. بنابراین در نوبت بعد این یک هزار و 500 تن مس مازاد دوباره عرضه می‌شود که جمع 2 عرضه به 3 هزار و 500 تن می‌رسد، در حالی که کلاً 2 هزار تن مس بیشتر عرضه نشده است. از این رو، در برخی از موارد ممکن است عرضه‌های برجا مانده از قبل در میزان کلی محاسبه شوند.

اما در سال جاری شرایط متفاوت شده است و همزمان با تغییر شرایط مختلف بازار شامل سهمیه‌بندی، قیمت‌گذاری و سایر مسائل مرتبط با بازار، میزان تقاضا به‌شدت افزایش یافت و در برخی از موارد حتی به 2 برابر میزان عرضه رسید. البته در ماه‌های اخیر به‌دلیل تغییر خطوط تولید شرکت ملی مس، میزان عرضه این شرکت به‌عنوان اصلی‌ترین شرکت عرضه‌کننده محصولات مسی در بورس کالا کاهش یافته است.


چنانچه نمودار 1 مشاهده شود، طی 2 ماه ابتدای سال یعنی فروردین و اردیبهشت 1396، حدود 18 هزار تن محصول مسی شامل کاتد و مفتول در بورس کالا عرضه شد که در مقابل آن بیش از 31 هزار تن تقاضا وجود داشت. در همین حال تقریباً تمامی مس عرضه شده مورد معامله قرار گرفت و به فروش رفت. در این میان بیش از 12 هزار تن کاتد در بورس کالا عرضه شد که بیش از 21 هزار تن تقاضا داشت و تمامی کاتد مورد معامله قرار گرفت. ضمن اینکه میزان عرضه مفتول نیز حدود 6 هزار تن بود که حدود 10 هزار تن تقاضا داشت و تقریباً تمامی مفتول عرضه شده نیز مورد معامله قرار گرفت. نکته بسیار مهم در مورد وضعیت بازار مس در 2 ماه ابتدای سال 1396 این است که وقتی با 2 ماه ابتدای سال 1395 مقایسه می‌شود، تنها میزان تقاضا افزایش یافته است. در حالی که میزان عرضه حدود 13 هزار تن و میزان معاملات حدود یک هزار تن کاهش یافته است.

نمودار 2 نیز نشان می‌دهد شرکت ملی صنایع مس ایران با وجود کاهش عرضه، همچنان بزرگ‌ترین عرضه‌کننده محصولات مسی در بازار است و این شرکت طی 2 ماه ابتدای سال 1396، حدود 17 هزار تن محصول مسی شامل 12 هزار و 500 تن کاتد و 4 هزار و 500 تن مفتول را روانه بازار کرد که تمامی این محصولات به فروش رفت. شرکت‌های گیل‌راد شمال و صنایع تولیدی دنیای مس کاشان نیز در مجموع بیش از یک هزار و 100 تن مفتول مس در بازار عرضه کردند که به‌جز 40 تن در مورد شرکت گیل‌راد، تمامی محصولات به فروش رفت.

تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۰۱
کد مطلب: 38295