گروه معادن مس
 
رویترز پیش‌بینی کرد
مازاد اندک عرضه مس در ۲۰۱۷
گروه معادن >مس - بر خلاف پیش‌بینی تحلیل‌گران رویترز از بازار مس در ژانویه سال جاری که مازاد 80هزار تنی مس را برآورد کرده بودند، پیش‌بینی ماه آوریل دال بر کسری 17هزار تنی مس بود.
به گزارش ماین نیوز به نقل از مس پرس، وقفه‌های تولیدی دو معدن از بزرگ‌ترین معادن مس جهان در اوایل سال جاری، تنها تأثیر اندکی بر رشد قیمت مس داشت و افزایش حجم قراضه در بازار، شکاف میان عرضه و تقاضا را به‌طور نسبی پر کرد. به نظر می‌رسد که این امر در بهبود عملکرد تولید معادن در نیمه دوم سال‌ جاری، تأثیرگذار باشد.

اعتصابات کارگری بزرگ‌ترین معدن مس جهان؛ یعنی معدن اسکوندیدای شیلی و سایر وقفه‌های تولیدی، ابتدا منجر به ایجاد جوی منفی در زمینه کسری مس بازار ساختمان و انتقال برق شد که به رشد قیمت مس انجامید. بر خلاف پیش‌بینی تحلیل‌گران رویترز از بازار مس در ژانویه سال جاری که مازاد 80هزار تنی مس را برآورد کرده بودند، پیش‌بینی ماه آوریل دال بر کسری 17هزار تنی مس بود.

با این وجود، برخی تحلیل‌گران معتقدند که عرضه در بازار سال جاری به اندازه کافی صورت خواهد گرفت و سال 2017 با اندک مازاد مس روبه‌رو خواهد شد. به نقل از «کارن نورتون»، تحلیل‌گر GFMS تامسون رویترز، بازار سال 2017 مس با مازاد عرضه بسیار اندکی روبه‌رو خواهد شد. در ابتدای سال جاری تا اواسط فوریه، مبنای قیمت مس براساس بورس فلزات لندن حدود 12درصد افزایش داشت و به اوج 6هزار و 204 دلار بر تنی رسید که منجر به نگرانی سرمایه‌گذاران نسبت به افزایش عرضه شد. نمودار زیر، برآورد سال‌های 2012 تا 2016 و پیش‌بینی مازاد عرضه سال‌های 2017 و 2018 را نشان می‌دهد. این پیش‌بینی‌ها توسط بخش تامسون رویترز GFMS انجام شده است


منبع:مس پرس
تاریخ انتشار : يکشنبه ۴ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۰۶
کد مطلب: 38540