گروه معادن مس
 
معادن مس؛ کلید انرژی‌های آینده
گروه معادن >مس - مس ازجمله فلزاتی است که آینده پاک کره زمین به آن بستگی دارد. گزارش‌ها نشان می‌دهند با افزایش تقاضای جهانی برای جایگزینی سوخت‌های فسیلی با انرژی‌های پاک، اوضاع کشورهای تولیدکننده مس جهان بهبود خواهد یافت؛ کشورهای معدنی مثل کانادا.
 
به گزارش ماین نیوز، به نقل از عصرمس، تقاضا برای انرژی پاک در دنیا در حال رشد است. امروزه در سطح جهانی، دولت‌ها، سازمان‌ها و شرکت‌های خصوصی بیشتر و بیشتر به سمت انرژی پاک رفته‌اند. مرکز انرژی پاک کانادا (Clean Energy Canada) گزارش جدیدی منتشر کرده است که نشان می‌دهد معادن کانادا در زمینه استفاده از انرژی پاک پیش‌رو هستند. مواد معدنی فلزی ازجمله مس نقش اساسی در انرژی‌های پاک ایفا می‌کنند و کانادا دهمین ذخیره معدنی بزرگ مس در جهان را دارد.

مجله «ماینینگ گلوبال» (Mining Global) در گزارشی به آخرین یافته‌های مرکز انرژی پاک کانادا استناد کرده و به تحلیل نقش کانادا به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین کشورهای معدنی دنیا در گسترش انرژی‌های پاک که بازار مواد معدنی ازجمله مس را رونق می‌بخشند، پرداخته است. در این گزارش یادآوری شده تقاضای مس تقریباً سالی دو درصد افزایش می‌یابد و تقاضای فعلی آن 22 میلیون تن است. این در حالی است که ذخیره مس کانادا در سال 2016 برابر با 11 میلیون تن بوده و این کشور اکنون با 720،000 تن تولید، هشتمین تولیدکننده مس جهان است. از همین‌رو کانادا، به‌وضوح توانایی بازی کردن نقشی کلیدی در تولید انرژی پاک و بازار مس هر دو را دارد.

برای تولید انرژی‌های پاک نیاز به 19 ماده معدنی است؛ مس در سیم‌کشی و سلول‌های خورشیدی، سرب در باتری‌ها، سنگ فسفات، سلنیوم در سلول‌های خورشیدی، سنگ آهن، مولیبدن در سلول‌های فتوولتائیک، کادمیوم در سلول‌های خورشیدی، تلوریم در سلول‌های خورشیدی، دی‌اکسید تیتانیوم در پنل‌های خورشیدی، نقره، قلع، آرسنیک، بوکسیت و... کاربرد دارند. کانادا 14 ماده معدنی از این 19 ماده را دارد.

مس اما در این میان نقش مهم‌تری دارد؛ چراکه به‌جز تولید انرژی خورشیدی، در توربین‌های بادی و خودروهای الکتریکی نیز کاربرد فراوانی دارد. به‌علاوه، قابلیت بازیافت فوق‌العاده بالای مس کشورهای تولیدکننده جهان را به آینده اقتصادی خود امیدوارتر کرده است. آن‌طور که گزارش تازه مرکز انرژی پاک کانادا می‌گوید، تنها در حوزه انرژی‌های خورشیدی و تنها در سال 2015، 180 میلیون پنل خورشیدی تولید شده است. با همین نرخ رشد استفاده از انرژی الکتریکی، اگر بازیافت مس و دیگر فلزات گسترش پیدا کند، تا سال 2030 امکان تولید 60 میلیون پنل خورشیدی در سطح جهان وجود دارد. این رونقی بی‌سابقه را برای اقتصاد کانادا که بخش عمده‌ای از منابع معدنی فلزی را در اختیار دارد، به‌همراه خواهد داشت. از سوی دیگر، بالا رفتن تقاضا در حوزه انرژی‌های پاک، بازار مس و دیگر مواد معدنی فلزی را رونق می‌بخشد.


منبع:عصرمس
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۵ تير ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۳۰
کد مطلب: 38867