گروه معادن مس
 
آب دریا به چرخ صنعت مس شیلی می‌ریزد
گروه معادن >مس - قرار گرفتن معادن مس شیلی، بزرگ‌ترین تولیدکننده مس در جهان، در منطقه‌ای خشک باعث شده این کشور برای فرآوری سنگ مس دست به دامن دریا شود. حالا کوچیلکو می‌گوید در سال‌های پیشِ رو شیلی آب بیشتری از اقیانوس آرام برمی‌دارد.
 
به گزارش ماین نیوز، به نقل از عصرمس، طبق مطالعات صورت‌گرفته توسط کمیسیون مس شیلی، کوچیلکو، مصرف عملیاتی کمپانی‌های معدن‌کاری از آب دریا طی سال‌های پیشِ رو هم‌چنان با روندی صعودی ادامه خواهد داشت. مصرف صنایع معدن‌کاری از آب دریا در سال گذشته 7.5 درصد افزایش یافت و به 2.45 مترمکعب در هر ثانیه رسید. گزارش مذکور حاکی از این است که این میزان در سال‌های آتی نیز رشد خواهد یافت؛ چراکه طبق گزارش روزنامه شیلیایی El Mercurio شیلی دوازده کارخانه جدید آب‌شیرین‌کن در دست ساخت دارد. بنابر تخمین‌های صورت‌گرفته توسط کوچیلکو، زمانی که طرح‌های مذکور عملیاتی شوند، آب دریا تقریبا 46درصد از تمام آب مصرف‌شده توسط صنعت معدن‌کاری را به خود اختصاص می‌دهد.

عمده معادن مس در شیلی در بیابان آتاکاما واقع در شمال این کشور قرار دارند. آتاکاما از خشک‌ترین مکان‌های روی زمین است چرا بین رشته کوه‌های آند و اقیانوس آرام محصور شده است. در کنار این شیلی از سال 2007 با خشکسالی دست‌وپنجه نرم می‌کند و از همین رو آب دریا یکی از مهم‌ترین منابع آب برای صنایع این کشور محسوب می‌شود. به‌طوری‌که در حال حاضر شیرین کردن آب دریا و استفاده از آب دریا بدون رسوب‌زدایی در عملیات فرآوری در معادن مس شیلی رواج بسیار زیادی دارد. ساخت کارخانه آب‌شیرین‌کن و پمپاژ آب دریا به معدن هزینه بسیاری دارد. بی‌اچ‌پی بیلتون برای ساخت کارخانه آب‌شیرین‌کن خود که در سال جاری به بهره‌برداری می‌رسد تاکنون 3.4 میلیارد دلار هزینه صرف کرده است.

اما معادن برای دست‌یابی به مایع حیات‌شان، بیش از این نیز هزینه خواهند کرد. به‌زودی معدن مس اسکوندیدا یک واحد آب‌شیرین‌کن جدید خواهد داشت و کمپانی دولتی کودلکو نیز به دنبال شرکایی برای ساخت یک کارخانه آب‌شیرین‌کن در شمال کشورش است. طبق برآوردهای کوچیلکو، استفاده از آب شیرین در صنعت معدن‌کاری مس در سال 2016 به 13.6 مترمکعب در هر ثانیه رسید که رشد چهار درصدی را در مقایسه با سال پیش از آن نشان می‌دهد. افزایش مصرف آب در صنعت معدن‌کاری مس عمدتاً ناشی از پایین بودن سطح عیار کانه‌ها و نیاز بیشتر آن‌ها به عملیات فرآوری است.


منبع:عصرمس
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۲۷
کد مطلب: 39061