گروه اكتشاف و زمين شناسي
 
دستیابی کشور به حفاری اکتشافی تا عمق ۱۸۰۰ متر
گروه اكتشاف و زمين شناسي - مدیرکل دفتر امور اکتشافات وزارت صنعت، معدن و تجارت از دستیابی کشور به حفاری اکتشافی تا عمق 1800 متر خبر داد.
 
به گزارش ماین نیوز، اسدالله کشاورز با بیان این مطلب اظهار داشت: ژئوفیزیک هوایی طی 4 سال اخیر به اکتشاف و تغییر تکنولوژی کشف معادن در ایران کمک زیادی کرده است. در گذشته بیشتر اکتشاف های ما در میانگین عمق حداکثر 50 متری انجام می شد که این میزان اکنون به حدود 100 متر افزایش پیدا کرده و حتی توانسته ایم به حفاری در عمق 1800 متر نیز دست یابیم.

وی افزود: از 6 گروه مواد معدنی تقسیم بندی شده در ایران، 4 گروه روباز و در سطح زمین بوده و 2 گروه زیرزمینی شامل مواد معدنی فلزی، زغال سنگ و مواد معدنی غیر فلزی اغلب در سطح زمین رخنمون زیادی ندارند و در اکثر مواقع از طریق روش های ژئوفیزیک قابل شناسایی هستند.

پیشرفت 2برابری ژئوفیزیک در دولت یازدهم

وحید فتوتی، معاون مدیریت ژئومتیکس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی، با بیان اینکه ژئوفیزیک هوایی کشور در دولت یازدهم با پیشرفت چشمگیری مواجه بوده است؛ گفت: میزان ژئوفیزیک هوایی کشور طی سال های80 تا 92 تنها 220 هزار کیلومتر خطی بود اما در طول دولت یازدهم (طی سال های 92تا 96) با افزایش 300هزار کیلومتری به 520 هزار کیلومتر خطی رسید که این میزان افزایش در طول پیدایش ژئوفیزیک در ایران بی سابقه بوده است.

رشد 2 برابری حفاری در 4سال اخیر

از سوی دیگر حسام مقدم علی، مدیر اکتشاف شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران با اشاره به تحول حاصل از به کارگیری ژئوفیزیک در اکتشاف عمیق معادن، اظهار داشت: طی 4 سال اخیر، حفاری های انجام شده به بیش از 212 هزار متر رسید. این در حالی است که میزان حفاری های قبلی، 102 هزار متر بوده است.

وی ادامه داد: به طور میانگین طی دوره 3 ساله اخیر، 52 درصد از حفاری گمانه های اکتشافی، 49 درصد از فرآیند تهیه نقشه در مقیاس های مختلف، 42 درصد ژئوفیزیک انجام شده، 44 درصد ترانشه و چاهک های حفر شده و 39 درصد مرحله نمونه برداری و آنالیز، مطابق سیاست ها و به نیابت از ایمیدرو توسط این شرکت به انجام رسیده است.

مقدم علی با اشاره به انجام 24هزار و642 متر حفاری اکتشافی در سال گذشته، خاطرنشان کرد: از این میزان، 5 هزار و300متر در حوزه زغال سنگ، 14 هزار و 321 متر در حوزه سنگ آهن و 5 هزار و21 متر در حوزه پلی متال صورت گرفت.

تنوع معدنی و فناوری های نوین در اکتشاف

بنا به این گزارش، ایران با دارا بودن حدود ۶۸ نوع ماده معدنی (غیرنفتی)، 48 میلیارد تن ذخایر کشف شده و ۵۷ میلیارد تن ذخایر بالقوه در میان ۱۵ قدرت معدنی جهان جای گرفته و یکی از کشورهای غنی از حیث دارایی‌های معدنی به حساب می‌آید.

بر اساس آمار دفتر بهره برداری معدن تا پایان سال گذشته، 10هزار و 229 معدن در کشور وجود داشته است که ۵ هزار و939 واحد آن فعال و4 هزار و 107 واحد غیر فعال و 183واحد آن در حال تجهیز است.

با پیشرفت علم، ژئوفیزیک هوایی به کمک اکتشافات عمقی آمده است که به کمک آن می‌توان به اطلاعات با ارزشی در مورد ساختارها و توده‌های پنهان زیرسطح زمین دست یافت. سابقه ژئوفیزیک هوایی در ایران به حدود 35 تا 40 سال قبل باز می گردد. به عنوان اولین پروژه، برداشت داده های مغناطیس هوایی کل ایران با فاصله خطوط پرواز 7.5 کیلومتر طی همکاری مشترک شرکت خارجی ایروسرویس و سازمان زمین شناسی کشور بین سال های 1355 تا 1357 به انجام رسید. داده های مزبور، اطلاعات مناسبی در مورد پی سنگ ایران و نیز ساختارهای بزرگ و عمیق ناحیه ای در پوسته قاره ای ایران در اختیار قرار می دادند که برداشت آنها به نوبه خود، نقطه عطفی در مطالعات زمین شناسی تحت الارضی کشور به حساب می آمد.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۲۵
کد مطلب: 40291