گروه معادن
 
کردستان ۹۸۲ هزار تن ذخیره قطعی باریت دارد
گروه معادن - سرپرست امور معادن سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان با بیان اینکه مجوز فرآوری برای سه معدن باریت در استان صادر شده است گفت: هم اکنون کردستان از 982 هزار تن ذخیره قطعی این ماده معدنی برخوردار است.
 
به گزارش ماین نیوز، مهدی مرادی با اشاره به اینکه علاوه بر 982 هزار تُن ذخیره قطعی، میزان ذخیره احتمالی باریت کردستان بیش از سه میلیون تن برآورد می شود افزود: این ذخیره کردستان را در زمره مناطق برخوردار از این ماده با ارزش قرار داده است.
وی اضافه کرد: هم اکنون سه معدن باریت در کردستان فعال بوده که در آنها برای 30 نفر در زمینه استخراج مواد معدنی اشتغالزایی شده و این واحدها سالانه 40 هزار تن ماده معدنی را استخراج می کنند.

به گفته وی، فرآوری این مواد معدنی از مهترین نیازهای توسعه و ارتقای ارزش افزوده آن بوده که وزارت صنعت، معدن و تجارت برای جلوگیری از خام فروشی اقدام به صدور جواز فرآوری برای تاسیس سه واحد معدنی دیگر برای تولید پودر میکرونیزه کرده است.

وی با بیان اینکه این مجوزهای فرآوری این ماده معدنی در شهرستان های مریوان و سنندج صادر شده است افزود: سرمایه گذاران این معادن حدود 100 میلیارد ریال برای فرآوری سرمایه گذاری می کنند که این اقدام باعث افزایش حداقل 2 برابری ارزش افزوده میزان استخراج فعلی است.

وی اضافه کرد: با جلوگیری از خام فروشی این ماده با ارزش می توان به ایجاد اشتغال پایدار، پرهیز از خام فروشی مواد معدنی، ایجاد ارزش افزوده، ایجاد صنایع مرتبط با فرآوری باریت و امکان صادرات باریت فرآوری شده، دست پیدا کرد.
مرادی با اشاره به اهمیت معادن باریت خاطر نشان کرد: غنی بودن کشور ایران از لحاظ ذخایر عظیم نفت و گاز بر اهمیت دوچندان باریت بعنوان ماده اصلی گل حفاری در صنایع نفت و گاز افزوده است.

باریم فلزی است قلیایی خاکی به رنگ سفید نقره ای. باریت یا سولفات باریم یکی از سنگین ترین کانی های سولفاته بوده و مشهورترین کانی آن باریم دار است.

با استفاده از تکنولوژی مدرن، از باریت می توان محصولاتی جهت استفاده در صنایع استخراج نفت (به عنوان پرکننده و خنک کننده و در تهیه گل حفاری)، صنایع نساجی، رنگسازی، لاستیک و پلاستیک و چرم سازی، چینی و سرامیک، لوازم آرایشی و بهداشتی، داروسازی و رادیولوژی، کاغذ های مرغوب، جوهرسفید ولاک غلط گیر، شیشه های شفاف ضد گلوله، کابل سازی، آلیاژ راکتورهای هسته ای، لوله های زیردریایی، تهیه لباس های عایق باکیفیت بسیار مطلوب بین المللی تولید کرد.

ایران بابیش از سه درصد ذخایر باریت هفتمین سهم در ذخیره قطعی باریت جهان را دارد؛ کشور هندوستان با 33 درصد اولین، چین با 18 درصد دومین، بلغارستان و مراکش هرکدام با 6 درصد سومین، الجزایر و تایلند هریک با بیش از پنج درصد چهارمین و مکزیک با چهار درصد پنجمین رتبه را در جهان به خود اختصاص داده اند.

کردستان دارای 600 میلیون تن ذخایر معدنی است که هم اکنون 384 معدن در استان کردستان با یک هزار و 940 نفر اشتغالزایی دارای پروانه پهره برداری است.

ظرفیت اسمی استخراج معادن کردستان سالانه 19 میلیون تن است اما هم اکنون 6 میلیون تن از این میزان استخراج می شود.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۰۶
کد مطلب: 40589
 
مرجع : خبرگزاری ايرنا