گروه معادن مس
 
ریوتینتو آماده تیک‌آف در سال ۲۰۱۸
گروه معادن >مس - سال 2017 میلادی سال سختی برای تولیدکنندگان مس جهان بود. در این میان ریوتینتو، مالک بزرگ‌ترین معدن مس جهان، با اعتصابی 44روزه دست‌وپنجه نرم کرد که تولیدش را به‌شدت کاهش داد. این شرکت اما برای سال پیشِ‌رو برنامه‌های بلندپروازانه‌ای دارد.
 
به گزارش ماین نیوز، به نقل از عصرمس، ریوتینتو پس از این‌که مجبور شد به‌دلیل توقفات و کاهش عیار سنگ معدن، دوبار در سال 2017 تولید هدف خود را کاهش دهد، تلاش می‌کند تا تولید مس معدنی در سال آینده را افزایش بخشد. این کمپانی که یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان مس به‌شمار می‌آید، قصد دارد سال آینده حدود 510 تا 610هزار تن مس معدنی تولید کند.

کمپانی ریوتینتو انتظارِ تولید 460 تا 480هزار تن مس را برای سال جاری دارد. با توجه به تولید مورد هدف این کمپانی که در پایان سال 2016 برای سال 2017، معادل 525 تا 665هزار تن مس تعیین شده بود، این حجم از تولید حدود 20درصد از هدف تعیین‌شده کمتر است.

شش‌ماه اول سال جاری برای ریوتینتو که سهام‌دار اسکوندیدا بزرگ‌ترین معدن مس جهان است، به دشواری گذشت. تولید مشترک از این معدن پس از وقفه ناشی از دست کشیدن کارگران از کار به مدت 44روز که طولانی‌ترین وقفه کارگری در تاریخ معدن شیلی در سه‌ماهه اول سال بود، 39درصد کاهش یافت.

این خبر در بورس فلزات لندن باعث افزایش قیمت مس به بیش از 6000 دلار برای هر تن در اواسط ماه فوریه شد که این رقم بالاترین قیمت از ماه می 2015 بوده است. ریوتینتو سپس هدف تولید سالانه خود را به 500 تا 550هزار تن کاهش داد. در شش‌ماه اول سال جاری، تولید از معدن گراسبرگ، که به‌دلیل اقدامات صنعتی غیرفعال بود، به صفر رسید. از طرف دیگر، تولید از معدن Oyu Tolgoi در مغولستان سه‌درصد نسبت به سال قبل کاهش یافت. در نیمه اول سال، کمپانی ریوتینتو تنها موفق به تولید 35درصد از کل هدف تولیدی خود برای سال جاری شد که این حجم تولید، بدترین عملکرد در بین سایر کمپانی‌های بزرگ معدنی بوده است.

توقفات کارگری در معدن اسکوندیدا و اختلالات عرضه در معدن گراسبرگ منجر به کاهش شدید عرضه کنسانتره مس شد. پس از آن، در تاریخ 13 فوریه، شاخص تعرفه پالایش کنسانتره مس موسسه متال‌بولتن به پایین‌ترین قیمت هفت‌ماه اخیر خود یعنی 81.9 دلار به‌ازای هر تن کنسانتره و 8.19 سنت بر پوند مس کاهش یافت و در روز 27 مارس نیز با ادامه این روند به پایین‌ترین قیمت سه‌سال اخیر خود، یعنی 73.9 دلار به‌ازای هر تن کنسانتره و 7.39 سنت بر پوند مس رسید.

در سه‌ماهه سوم، این کمپانی مجبور شد پس از تأخیر در راه‌اندازی طرح توسعه‌ای معدن اسکوندیدا و تغییرات متوالی در عملیات پروژه Rio Tinto Kennecott، تولید هدف‌گذاری‌شده خود را به 460 تا 480هزار تن کاهش دهد.

ریوتینتو تنها کمپانی‌ای نبوده است که میزان تولید هدف خود را در سال 2017 کاهش داده. کمپانی بی‌اچ‌پی بیلیتون و کمپانی گلنکور نیز مجبور شده‌اند تولید مس مورد هدف خود را در این سال کاهش دهند.


منبع:عصرمس
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۱۵
کد مطلب: 42103