گروه معادن ساير حوزه ها
 
برترین تولیدکنندگان پالادیوم جهان کدامند؟
گروه معادن >ساير حوزه ها - گروه فلزات پلاتینی که شامل پلاتین، پالادیوم، رودیوم و دیگر فلزات نادر هستند، از نظر دوام و پایداری، مقاومت در برابر خوردگی و ویژگی‌های کاتالیزوری بسیار ارزشمند هستند.
 
به گزارش ماین نیوز، ویژگی‌های منحصر به فرد این گروه از فلزات، کاربردهای آنها را در بسیاری از صنایع از جواهر تا الکترونیک گسترش داده است. در این میان اما تعداد محدودی از کشورها پالادیوم مورد نیاز جهان را تولید می‌کنند که در ادامه به آن پرداخته می‌شود.

به نقل از ماینینگ امروز صنعت خودرو بزرگترین مصرف‌کننده فلزات پلاتینی به شمار می‌آید. بیشترین مصرف این فلزات در مبدل‌های کاتالیزوری اگزوز وسایل نقلیه برای کاهش آلودگی است. انتظار می‌رود تولید خودروهای پاک در سال‌های آینده افزایش یابد که به همان نسبت میزان تقاضا برای گروه فلزات پلاتینی نیز افزایش خواهد یافت. گفتنی است کشورهای محدودی جزو تولیدکنندگان فلزات پلاتینی هستند؛ افریقای جنوبی و روسیه بزرگترین عرضه‌کنندگان این فلزات به شمار می‌روند، اگرچه چند کشور دیگر نیز در رتبه‌بندی پس از آنها قرار می‌گیرند. در ادامه، تولیدگنندگان برتر پالادیوم بر اساس داده‌های سازمان زمین‌شناسی ایالات متحده در سال گذشته میلادی به این شرح معرفی می‌شوند. تولید معدنی پالادیوم روسیه در سال ۲۰۱۶ میلادی (۱۳۹۵ خورشیدی) چیزی حدود ۸۲ تن بوده به طوری که با افزایش تولید معدنی پالادیوم از ۸۱ تن به ۸۲ تن گوی سبقت را از افریقای جنوبی ربود. روسیه در سال ۲۰۱۶ میلادی بیشترین تولید پالادیوم را در جهان داشته است، البته در آن زمان مقدار تولید معدنی افریقای جنوبی از ۸۳ تن در سال ۲۰۱۵ میلادی به ۷۳ تن در سال ۲۰۱۶ کاهش یافته بود. شرکت «نوریلسک‌نیکل» (Norilsk Nickel) پیش‌تر اعلام کرده بود که قصد دارد تا سال ۲۰۱۷ میلادی چیزی حدود ۲/۶تا ۷/ ۲میلیون اونس (۷۴ تا ۷۷ تن) پالادیوم از مواد اولیه در روسیه تولید کند.افریقای جنوبی یکی دیگر از تولیدکنندگان اصلی پالادیوم در جهان است. تولید پالادیوم در سال ۲۰۱۶ میلادی (۱۳۹۵ خورشیدی) برای افریقای جنوبی ۷۳ تن بوده است. این کشور بزرگترین ذخایر شناخته شده فلزات پلاتینی را به میزان ۶۳ هزار تن در اختیار دارد. افریقای جنوبی به علت کاهش نرخ فلزات گروه پلاتین (از جمله پالادیوم) در اواخر سال ۲۰۱۵ و اوایل سال ۲۰۱۶میلادی، در کنار کم شدن مصرف و نیز توسعه فرآیندهای استخراج، میزان تولید فلزات پلاتینی خود را در سال ۲۰۱۶ به یک درصد کاهش داد. البته نکته جالب توجه آن است که تولید فلزات پلاتینی افریقای جنوبی از سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۶ میلادی(۱۳۹۰ تا ۱۳۹۵ خورشیدی) به میزان ۱۳ درصد کاهش یافته است. زیمباوه ۱۰ تن از پالادیوم جهان را در سال ۲۰۱۶ میلادی تولید کرده است. شرکت «زیم‌پلتس» (Zimplats) بزرگترین تولیدکننده فلزات گروه پلاتین در این کشور است و البته ۸۷ درصد از سهام آن متعلق به شرکت «امپالاپلاتینوم هلدینگز» (Impala Platinum Holdings) افریقای جنوبی است که در قسمت عظیمی از معادن زیمباوه سهم دارد. شایعه‌هایی مبنی بر اینکه دولت زیمباوه قصد دارد بعضی از معادن در اختیار این شرکت را تصاحب کرده و آن را به شرکت‌های جدید واگذار کند، زنگ خطری برای شرکت‌های افریقای جنوبی به شمار می‌آید. سود شرکت امپالا در پایان سال ۲۰۱۶ میلادی به ۲۱ میلیون دلار رسید و انتظار می‌رود به‌دلیل افزایش فروش فلزات پلاتینی، این میزان سوددهی نیز افزایش یابد.کانادا تولید پالادیوم خود را در سال ۲۰۱۶ میلادی به ۲۳ تن رساند. تولیدات بالای پالادیوم کانادا باعث می‌شود این کشور در بازار فلزات پلاتینی نقش فعالی داشته باشد.

همچنین برخی منابع، خبر از اکتشافات ذخایر جدید در کانادا داده‌اند. شرکت «نورس‌امریکن‌پالادیوم» (North American Palladium) نیز یکی از تولیدکنندگان بزرگ پالادیوم در جهان است که معدن آن در استان انتاریو در کانادا واقع است. این شرکت از سال ۱۹۹۳ میلادی (۱۳۷۲ خورشیدی) تولید محصولات داشته و در ۳ ماه دوم سال گذشته میلادی، بیش از ۵۰/۲۲۲ اونس (حدود ۱/۴ تن) پالادیوم تولید کرد که به میزان قابل توجهی بیشتر از سال گذشته است.تولید پالادیوم در سال ۲۰۱۶ میلادی (۱۳۹۵ خورشیدی) در امریکا ۱۳/۲ تن برآورد شد. شرکت معدنی «استیل‌واتر» (Stillwater) تنها تولیدکننده گروه فلزات پلاتینی در امریکا بود تا اینکه در مه ۲۰۱۷ (اردیبهشت ۱۳۹۶) از سوی شرکت معدنی «سیبانی‌گلد» در افریقای جنوبی تصاحب شد. این معامله ۲/۲ میلیارد دلاری به شرکت سیبانی اجازه داد نفوذ خود را در امریکا گسترش داده و وابستگی معادن افریقای جنوبی را به شرکت‌های امریکایی کاهش دهد. در ۲۰ سال گذشته، روسیه و افریقای جنوبی بیشترین سهم تولید پالادیوم را از آن خود کرده‌اند. علاوه بر این، ۵ کشور شرح داده شده، سهم بسیار بزرگی در تولید پالادیوم دارند و سهم سایر کشورهای جهان در مقابل مجموع تولید آنها بسیار کم است.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۵۳
کد مطلب: 42573
 
مرجع : روزنامه گسترش صمت