گروه معادن ساير حوزه ها
 
قراضه مسی صادر می‌کنیم، محصولات مسی وارد می‌کنیم
چوب حراج بر قراضه‌های قیمتی
گروه معادن >ساير حوزه ها - مس پربازیافت‌ترین فلز جهان به‌شمار می‌رود. بر اساس آمارهای رسمی اعلام شده، منابع مس شناخته شده در سراسر جهان حدود ۵/۸ تریلیون پوند است که تنها حدود ۰/۷ تریلیون پوند (۱۲درصد) آن در طول تاریخ استخراج شده است یعنی به طور تقریبی همه این ۱۲درصد هنوز هم در گردش است.
 
به گزارش ماین نیوز، از این رو نرخ بازیافت مس بالاتر از فلزات دیگر است. بنابراین بازیافت مس می‌تواند بخش قابل توجهی از هزینه‌های تولید مس را جبران کند.میزان انرژی مورد نیاز برای فرآوری قراضه مس، بسیار کمتر از انرژی مورد نیاز برای فرآوری سنگ معدن مس است، به گونه‌ای که فرآوری قراضه مس بین ۸۵ تا ۹۰درصد انرژی کمتری استفاده می‌کند. از این‌رو بازیافت مس از قراضه‌های مسی، نرخ این فلز سرخ را در جهان پایین نگه داشته است.


قراضه‌هایی با ارزش‌افزوده بالا
درباره ضایعات مس و چگونگی استفاده از آن در ایران، رضا طاهرزاده، قائم مقام شرکت ذوبچن مس آلیاژی اظهار کرد: بسیاری از ضایعات مس پس از جمع‌آوری، ذوب شده و به خارج از کشور صادر می‌شود. به عبارت دیگر روی ضایعات مس، ذوب مختصری انجام می‌شود و آن را به شکلی ساده لوله کرده و به نام مس صادر می‌کنند که با این روش صادر کردن، خروجی گمرکی هم به آنها تعلق نمی‌گیرد. این در حالی است که صد در صد ضایعات مس در کشور قابلیت بازیافت و تبدیل شدن دارند و این تبدیل شدن می‌تواند به مراتب ارزش افزوده بالاتری نسبت به نفت ایجاد کند، به علاوه اینکه این بازیافت همراه با اشتغالزایی زیاد است. طاهرزاده در ادامه خاطرنشان کرد: صنعت مس جزو صنایعی است که برای ایجاد آن نیاز به سرمایه زیاد است و خود این صنعت نیاز به سرمایه در گردش بالایی دارد. از این رو تهیه ضایعات مس به عنوان مواد اولیه، بسیار ضروری به‌نظر می‌رسد. مشکل این است که ضایعات داخلی را پس از ذوب ساده صادر کرده و از سوی دیگر محصول فرآوری شده را از خارج وارد می‌کنیم. وی با اشاره به شبکه جمع‌آوری ضایعات مس در داخل کشور عنوان کرد: نمکی‌ها به شکل سنتی مشغول جمع‌آوری ضایعات مس در سطح کشور هستند که اتفاقا همین نمکی‌ها درآمد بسیار زیادی از ضایعات به‌دست می‌آورند. البته بخشی از این ضایعات مربوط به نمکی‌ها می‌شود و برخی از ضایعات مسی نیز مربوط به ماشین‌آلاتی است که قطعات آنها مانند پمپ‌ها، الکتروموتورها، پمپ‌های کولر و... دوباره بازیافت می‌شود. این قطعات دارای کابل‌های مسی هستند و کابل‌های نیروگاه در وزارت نیرو نیز دوباره قابلیت بازیافت دارند. این کارشناس حوزه مس در ادامه توضیح داد: ضایعات بسیار ارزشمند مس با کمترین ذوب صادر می‌شوند یا ممکن است میلگردی بین کار آنها کار شود و در نهایت به‌عنوان پایه مجسمه صادر شوند. طاهرزاده در ادامه تاکید کرد: این در حالی است که باید به چنین محصولاتی اجازه صادرات داده نشود. یک عده تاجر و بازرگان دست به چنین صادراتی می‌زنند. صادرکنندگان از پرداخت مالیات معاف هستند در حالی که صادرات باید از سوی تولیدکننده انجام شود تا تولید آنها که در نهایت منتهی به صادرات می‌شود، مشمول مالیات نشده و به این شیوه به سود قابل توجهی برسند. وی افزود: بنابراین تولیدکننده مایل به صادرات است اما موضوع این است که صادرات در این زمینه به‌دست یک عده تاجر افتاده است. مگر چند کارخانه مس در کشور داریم که نتوان این موضوع را برای آنها ساماندهی کرد؟


خرید و فروش‌های جذاب
یکی از مواردی که ضایعات مس را ارزشمند می‌کند این است که ضایعات مس با همان کیفیت اولیه می‌تواند کاربرد داشته باشد. درباره ضایعات مس و سودی که این خرید و فروش می‌تواند به همراه داشته باشد، مجید دیانت، کارشناس مس اظهار کرد: ضایعات مس جزو آن دسته از ضایعاتی به‌شمار می‌رود که دوباره ذوب می‌شود و با همان کیفیت اولیه برای کارخانه‌های مس کاربرد دارد. از این رو ضایعات مس در کل جهان نرخ بالایی دارد. در ایران نیز ضایعات مرغوب دوباره در کوره ذوب شده و به شکل کاتد مس استفاده می‌شود و هیچ مشکلی هم در این زمینه به وجود نمی‌آید. دیانت با اشاره به کیفیت مس به‌دست آمده از ضایعات عنوان کرد: کیفیت محصولات مسی که از ضایعات به‌دست آمده باشد با مسی که با سنگ مس تهیه می‌شود، تفاوتی ندارد. البته ضایعات مس نسبت به ضایعات فلزی دیگر گران‌تر است. وی ادامه داد: البته ضایعات مس نیز دارای طبقه‌بندی‌هایی است که برخی از آنها مرغوب‌تر به‌شمار می‌رود و در حقیقت می‌توان از آنها مس بیشتری گرفت. از این رو بهای برخی از ضایعات مسی از بهای مس خام گران‌تر است. به همین دلیل ارزش مس در ضایعات بسیار بالاست. این کارشناس حوزه مس ادامه داد: شرکتی مانند شرکت ملی مس که استخراج‌کننده مس از معادن است یکی از مهم‌ترین مصرف‌کننده‌های ضایعات مس به شمار می‌رود که به‌صورت مزایده‌های رسمی، خریدار ضایعات مس است. طاهرزاده در پاسخ به این پرسش که چند کارخانه مس از ضایعات استفاده می‌کنند، گفت: به‌طور کلی دو کارخانه مهم تولید شمش مس به نام‌های مس سرچشمه در کرمان و مس سونگون در تبریز داریم که بیشتر از معادن مس، مواد اولیه خود را استخراج کرده و تبدیل به کنسانتره مس می‌کنند و این دو شرکت در زیرمجموعه صنایع ملی مس ایران کار می‌کنند. پس از آن در کوره‌های ذوب پیشرفته‌ای که در این کارخانه‌ها وجود دارد، تبدیل به مس کاتد می‌شوند و به فروش می‌رسند. در این مرحله خریداران چند گروه می‌شوند؛ یک عده خریداران کاتد و یک سری خریداران مفتول هستند. خریداران کاتد، بیشتر از ۴ کارخانه نیستند و خریداران مفتول نیز در کل ۳ شرکت هستند و البته برخی از آنها تولید مفتول هم می‌کنند. در حقیقت این شرکت‌ها خصوصی هستند. البته برخی شرکت‌ها در زمینه سیم و کابل فعال هستند و مفتول خریداری می‌کنند. کل شرکت‌های بزرگ مس همین شرکت‌ها هستند که در بورس کالا هم فعالند. وی در پاسخ به این پرسش که آیا ضایعات مس به بورس کالا ورود پیدا کرده است، عنوان کرد: ضایعات مس وارد بورس کالا نشده است. از نظر مقایسه، ضایعات مس، تناژ خیلی کمتری نسبت به آهن دارد. از این رو آهن‌آلات به‌صورت یک صنف درآمده و قادر شده‌اند به بورس کالا ورود پیدا کنند، اما مس به اندازه فولاد تناژ تولید ندارد. این کارشناس حوزه مس درباره شبکه جمع‌آوری ضایعات مس عنوان کرد: ضایعات مس، کاملا سنتی جمع‌آوری می‌شوند. برخی ضایعات کوچه به کوچه به وسیله وانتی‌ها و نمکی‌ها جمع‌آوری می‌شوند. این ضایعات خانه‌ها به‌ٌصورت مویرگی جمع‌آوری می‌شوند و بخشی هم ضایعات کارخانه است که در نهایت پس از جمع‌آوری به ۶ تا ۷ ضایعات‌فروش مس در بازار می‌رسد. شرکت‌های رسمی با عنوان جمع‌آوری ضایعات مس، جایی مشغول به فعالیت نیستند. به همین دلیل با خرید و فروش ضایعات مس، ۹درصد مالیات ارزش‌افزوده را نمی‌پردازند و خرید و فروش این ضایعات جذابیت‌های ویژه خود را دارد.
تاریخ انتشار : شنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۱۸
کد مطلب: 42603
 
مرجع : روزنامه گسترش صمت