گروه معادن فلزات گرانبها
 
نخستین شمش طلا در خراسان جنوبی رونمایی شد
گروه معادن >فلزات گرانبها - نخستین شمش طلای خراسان جنوبی در معدن طلای شادان شهرستان خوسف استحصال شد.
 
به گزارش ماین نیوز، محمدعلی آخوندی، فرماندار خوسف، امروز پنج شنبه ۱۶ بهمن ماه در حاشیه رونمایی از اولین شمش طلای خراسان جنوبی در گفت‌وگو با ایسنا بیان کرد: خوسف به عنوان قطب معادن استان معرفی شده است و تعداد بسیار زیادی معادن در این شهرستان فعالیت می‌کنگد.

وی اظهار کرد: در شهرستان خوسف تعداد ۳۹ معدن فعال وجود دارد که می‌تواند خوسف را به عنوان هاب طلای شرق کشور معرفی و تبدیل کند که در این راستا از تمامی ظرفیت‌های موجود جهت حمایت از سرمایه گذاری‌ها استفاده خواهیم کرد.

فرماندار خوسف، میزان ذخایر معدن طلای شادان را ۲۷ میلیون و ۸۰۰ هزار تن اعلام و اظهار امیدواری کرد: دهه فجر سال ۱۴۰۰ کارخانه فرآوری این معدن راه اندازی شود.

آخوندی اظهار کرد: یکی از موضوعاتی که باید به آن اهمیت داد توسعه منطقه با استفاده از ظرفیت معادن بوده و باید منافع و سرمایه گذاری‌های در حوزه معادن به توانمندسازی جوامع محلی، ایجاد اشتغال بومیان و ایجاد زیرساخت بخش منجر شود.

وی ادامه داد: به صورت آزمایشگاهی میزان ۳.۵ کیلوگرم طلا از این معدن استحصال شده و میزان سرمایه گذاری در این معدن بیش از ۴ هزار میلیارد ریال است.

فرماندار خوسف خاطرنشان کرد: میزان اشتغال این معدن به صورت مستقیم ۳۰۰ نفر بوده و کارخانه فرآوری این معدن می‌تواند در فرآوری محصولات سایر معادن بخش جلگه نیز کمک کند.

آخوندی ادامه داد: ظرفیت استحصال طلا در معدن طلای شادان ۳۰۰ کیلوگرم است که به بیشترین ذخایر طلا در منطقه شرق کشور متعلق به این معدن است.

فرماندار خوسف ادامه داد: شادان به عنوان یک خوشه صنعتی مطرح شده است و کار های اکتشاف، استخراج، فرآوری و صنایع معدن در بزرگترین معدن طلای شرق کشور احداث خواهد شد.

وی ادامه داد: آزمایشگاه این معدن با بروز ترین امکانات و دستگاه سنگ شکن معدن تا پایان سال تکمیل خواهد شد و کارخانه فرآوری این معدن می‌تواند به فرآوری سایر معادن بخش نیز کمک کند.

وی اظهار کرد: یکی از نیازمندی‌های این معادن ایجاد پست ۱۳۲ کیلووات است که پیگیری‌های لازم برای احداث آن در دست اقدام است که امیدواریم به زودی تامین اعتبار شود.

فرماندار خوسف اظهار کرد: پنج معدن طلا شامل؛ خونیک، شادان، کودکان، قلعه زری و ماهرآباد، خوسف را به عنوان قطب معادن طلایی شرق کشور مطرح کرده است و امیدواریم به زودی این معدن به مرحله فرآوری محصولات خود برسند.

آخوندی اظهار کرد: کارخانه فرآوری معدن طلای کودکان با ظرفیت ۳۰۵ هزار تن ذخیره طلا تا پایان سال با سرمایه گذاری ۲۹۶ میلیارد ریال به بهره برداری می‌رسد.

فرماندار خوسف اظهار کرد: با تاکیدات انجام شده، بکارگیری نیرو در معادن با اولویت نیروهای بومی منطقه است.

آخوندی یادآور شد: معدن طلای ماهر آباد یکی دیگر از معادن طلای شهرستان بوده که ظرفیت آن ۳۹۸ هزار تن طلا و ۸۳۴ هزار تن مس است و عملیات احداث کارخانه فرآوری در معدن شروع شده است.

وی ادامه داد: خوسف توانسته است در جذب سرمایه گذاری‌های داخلی و خارجی بسیار موفق عمل کند و در ادامه راه از تمام ظرفیت‌ها برای حمایت از سرمایه گذاری‌ها استفاده خواهیم کرد و فرش قرمز برای سرمایه گذاران در شهرستان پهن شده است.

آخوندی ادامه داد: در شهرستان خوسف به دلیل پراکندگی بسیار زیاد و سهم اندک اعتبارات دولتی، تنها سرمایه گذاری‌های بخش خصوصی می‌تواند نقش مهمی در توسعه شهرستان نقش اساسی ایفا کند و این موضوع به عنوان یکی از اولویت‌های کاری همه دستگاه‌های اجرایی تعیین شده است.

وی ادامه داد: شهرستان خوسف از لحاظ ذخایر طلا در استان رتبه یک را داراست و اولین طلای شمش طلای استان نیز در این استان استحصال شده است.

فرماندار خوسف اظهار کرد: برای احداث کارخانه فراوری معادن طلا در معادن شادان و کودکان حدود ۳۸۰ میلیارد ریال تسهیلات از محل کارگروه ملی اشتغال روستایی مصوب شده و بیشتر این تسهیلات پرداخت شده و در بازدید مسُولین وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز پرداخت تسهیلات از محل بانک‌های عامل زیر مجموعه وزارتخانه مصوب شده است که امیدواریم این تسهیلات که به تسریع در راه اندازی این کارخانه‌ها کمک می‌کند به زودی اجرایی شود.

آخوندی ادامه داد: بزرگترین ذخایر معدنی دولومیت خاورمیانه نیز در شهرستان خوسف قرار داد و میزان دخایر معدن دولومیت در منطقه آبگرم میزان ۲۰۰ میلیون تن است.

فرماندار خوسف از همکاری تمام دستگاه‌های اجرایی استان و شهرستان و همچنین مردم تقدیر کرد و گفت: راه اندازی این معدن جز با همکاری این ارگان‌ها انجام نمی‌شد.

گفتنی‌ است؛ اعضای هیات مدیره شرکت‌های سرمایه گذاری خوارزمی و کارند صدر جهان ضمن بازدید از معدن طلای شادان در جریان آخرین وضعیت این معدن قرار گرفتند.
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۲۳:۵۰
کد مطلب: 54922
 
مرجع : خبرگزاری ايسنا