گروه معادن مس
 
دیدار صمیمی رییس‌جمهور با کارگران مجتمع مس سونگون
افزایش تولید کنسانتره مس در ورزقان کلید خورد
گروه معادن >مس - با حضور آیت الله سیدابراهیم رئیسی، رئیس جمهور در مجتمع معدنی مس سونگون ورزقان، افزایش تولید کنسانتره در آن کلید خورد.
 
به گزارش ماین نیوز، آیت الله رئیسی امروز پنجشنبه در بیست و سومین سفر استانی دولت مردمی، با حضور در معدن و کارخانه تولید مس سونگون ورزقان از روند استخراج و تولید این محصول معدنی بازدید کرد.

رییس جمهور کشورمان همچنین در جمع کارگران مجتمع معدنی مس سونگون حاضر شد و با آنان صحبت کرد.

مس آذربایجان باید مستقل شود

آیت الله رئیسی رئیس جمهوری در جمع کارگران مجتمع معدن مس سونگون اعلام کرد: مس ورزقان یکی از ظرفیت های بزرگ آذربایجان‌شرقی و شمال غرب کشور است و بر این اساس باید مس آذربایجان مستقل و استان از عواید آن بهره‌مند شود.

وی افزود: با استقلال مس آذربایجان، آذربایجان شرقی می تواند در بخش مس قدم های محکمی را برای تولید و فرآوری آن بر دارد و استان از فواید آن بهره مند شود.

رئیس جمهور تاکید کرد: یکی از اهداف مهم دولت سیزدهم افزایش تولید و اشتغال است که خوشبختانه مس سونگون ورزقان و معادن آذربایجان شرقی به خصوص این معدن ظرفیت تولید و افزایش اشتغال را دارند و این زمینه برایشان فراهم است.

وی خاطرنشان کرد: تلاش می کنیم با توجه به منویات مقام معظم رهبری مبنی بر توسعه دانش بنیان، تولیدات و مشاغل را نیز به سمت علوم دانش بنیان شدن و بهره برداری هر چه بیشتر سوق دهیم.

مجتمع مس سونگون ورزقان از بزرگترین معادن کشور است که ارزش ذخایر آن ۳۲۰میلیارد دلار برآورده شده است.

معدن مس سونگون ورزقان یک درصد ذخیره مس دنیا و ۵۲ درصد ذخایر مس کشورمان را در دل خود جای داده و معدنی واقع در یک منطقه کوهستانی در شمال‌غرب ایران بر روی کمربند مس جهانی است.

این معدن که ذخیره مس آن بیش از ۲ میلیارد تن براورد می شود، در ۱۳۰ کیلومتری تبریز و ۳۰ کیلومتری شهرستان ورزقان است.

تشکیل شرکت مستقل مس آذربایجان و افزایش تولید کنستانتره مس، راه‌اندازی واحد ذوب و پالایشگاه برای تولید مس کاتدی و ایجاد شهرک پایین‌دستی جزو مطالبات اصلی مردم آذربایجان شرقی از دولت مردمی سیزدهم به منظور جلوگیری از خروج سالانه ۲۴ هزار میلیارد تومان مس خام ( مس سونگون) از این خطه محسوب می‌شود.

رییس جهور و اعضای هیات دولت در راستای بیست و سومین سفر استانی خود امروز میهمان مردم آذربایجان شرقی هستند.
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۲ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۲۲:۰۴
کد مطلب: 61405
 
مرجع : خبرگزاری ايرنا