گروه تجهيزات و ماشين آلات
 
ماشین آلات دست دوم معدنی؛ قیمت بالاتر، بهره وری پایین‌تر
گروه تجهيزات و ماشين آلات - مدیرعامل شرکت تولید و تجهیزات سنگین هپکو گفت: واردکنندگان ماشین آلات معدنی برای رفع تعهد ارزی، قیمت ماشین‌های وارداتی را ۲ برابر قیمت ماشین نو اظهار می‌کنند.
به گزارش ماین نیوز، آقای علی محمد رفیعی افزود: انگیزه اصلی از واردات ماشین آلات معدنی پولشویی است و در حالی که طبق قانون، عمر ماشین آلات معدنی باید کمتر از ۱۰ سال باشد، اما برخی شرکت‌های واردکننده، ماشین آلاتی با عمر بیش از ۳۰ سال را وارد کشور می‌کنند.
 
وی ادامه داد: ما اجازه می‌دهیم ماشین آلات بالای ۵ سال و حتی بالای ۱۰ سال وارد کشور شود، در حالی که عمر مفید ماشین آلات معدنی ۵ سال است.
 
رفیعی با بیان اینکه تولیدکنندگان داخلی هیچ مشکلی با واردات ماشین آلات نو ندارند، گفت: تولیدکنندگان با وارداتی که توسط متخصصان این حوزه و با کار کارشناسی انجام شود، مشکلی ندارند، بلکه مشکل، زمانی ایجاد می‌شود که دلال‌ها برای بازار تصمیم می‌گیرند و هر ماشین آلاتی را که در بازار منطقه وجود دارد، بدون توجه به عمر مفید و کارکرد آن وارد می‌کنند.
 
وی بهره وری پایین را یکی از چالش‌های اصلی حوزه معادن، عنوان کرد و افزود: واردات ماشین آلات معدنی به این شکل که بیشتر آن‌ها عمر بالای ۱۰ سال دارند و اغلب هم در اختیار معادن کوچک و متوسط قرار می‌گیرد، هیچ کمکی به فرایند بهره برداری و افزایش بهره وری در معادن نمی‌کند.
 
مدیرعامل شرکت تولید و تجهیزات سنگین هپکو گفت: برای حل مشکلاتی از جمله اظهار خلاف واقع و قیمت‌های غیرواقعی در واردات ماشین آلات دست دوم، بار‌ها اعلام آمادگی کرده ایم که وزارت صنعت، معدن و تجارت و گمرک می‌توانند از ظرفیت کارشناسی و متخصصان مجموعه هپکو برای جلوگیری از واردات ماشین آلات معدنی دست دوم نامناسب استفاده کنند، اما مسئولان توجهی به این موضوع ندارند.
تاریخ انتشار : شنبه ۲۸ آبان ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۱۱
کد مطلب: 63375
 
مرجع : خبرگزاری صدا و سیما