گروه تجهيزات و ماشين آلات
 
جزئیات شرایط جدید ورود موقت ماشین آلات راهسازی و معدنی اعلام شد
گروه تجهيزات و ماشين آلات - گمرک ایران در بخشنامه‌ای مشخصات ماشین آلات راهسازی و معدنی که امکان ورود موقت دارند را اعلام کرد. همچنین صرفاً ماشین آلات راهسازی و معدنی دارای شرایط و ضوابط اعلامی امکان ورود موقت را دارند.
 
به گزارش ماین نیوز، در این بخشنامه آمده است: پیرو بخشنامه مورخ 6 فروردین 1402 موضوع تفویض اختیار ورود موقت ماشین آلات راهسازی و معدنی، با عنایت به نامه مورخ 24 اردیبهشت 1402 دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صمت و نامه‌های مورخ 16 اردیبهشت 1402 و 28 تیر 1402 دفتر ماشین آلات و تجهیزات کشاورزی، ساختمانی و معدنی وزارت مزبور شرایط ورود ماشین آلات راهسازی و معدنی جهت اقدام لازم با رعایت کلیه مقررات مربوطه و سایر مفاد بخشنامه یاد شده به شرح زیر اعلام می‌شود:

1. ماشین آلات راهسازی و معدنی مانند بیل مکانیکی، لودر، گریدر و بولدوزر و… (gross vehicle weight (g.v.w به وزن ماشین در حالت آماده به کار گفته می‌شود که شامل وزن ماشین، مخازن سوخت، دیگر مایعات مورد نیاز و راننده است. این مشخصه در کاتالوگ‌ها در قالب operating weight نیز بیان می‌شود.

2. در دامپتراک ها و تراک های معدنی، وزن بارگیری به میزان مجاز بار که توسط سازنده ماشین مشخص شده، گفته می‌شود.

ضمناً به پیوست لیستی از ماشین آلات راهسازی و معدنی به همراه برند، مدل دستگاه و مشخصات فنی که می‌تواند برای تعیین وزن کاری و بارگیری مجاز به عنوان معیار در نظر گرفته شود جهت بهره برداری لازم ارسال می‌شود.

تصریح می‌نماید در مواردی که ماشین آلات وارده فاقد نمایندگی رسمی در کشور باشند مراتب با قید کلیه مشخصات دستگاه جهت استعلام از دفتر تخصصی مربوطه در وزارت صمت به این دفتر منعکس نمایند.

بدیهی است پذیرش ورود موقت به منزله موافقت با ورود قطعی نبوده و تبدیل به قطعی ماشین آلات مزبور مستلزم دریافت مجوز ثبت سفارش و انجام تشریفات گمرکی است.

تاریخ انتشار : شنبه ۴ شهريور ۱۴۰۲ ساعت ۲۲:۰۷
کد مطلب: 68273
 
مرجع : خبرگزاری تسنيم