گروه معادن
 
سفیر ایران در گفت‌وگو با ماین نیوز مطرح کرد:
فرصتهای طلایی سرمایه‌گذاری در معادن ارمنستان
گروه معادن - سفیر جمهوری اسلامی ایران در ارمنستان با اشاره به اینکه ارمنستان به لحاظ پتانسیلهای معدنی کشوری معدنی محسوب می شود و از جذابیت سرمایه گذاری فراوانی از جمله در معادن مولیبدن، مس و طلا برخوردار است، تاکید کرد: از سرمایه گذاران ایرانی در ارمنستان به خصوص در بخش معادن حمایت می کنیم.
محمد رئیسی در گفت و گو با خبرنگار ماین نیوز، بخش معدن را یکی از مهمترین بخشهای اقتصاد ارمنستان برشمرد و تصریح کرد: اهمیت بخش معدن در ارمنستان به گونه ای است که صنعت معدنی در سال ۲۰۱۳ حدود نیمی از صادرات کل این کشور را به خود اختصاص داده است.

ارمنستان از لحاظ منایع بسیار غنی بوده و از تولیدکنندگان بزرگ مولیبدن در جهان بشمار می آید. این کشور علاوه بر مولیبدن دارای ذخایر بزرگی از آهن، جیوه، کرومیت، مس و طلا و انواع سنگ های ساختمانی و تزیینی است. ارمنستان همچنین در صنعت الماس سازی بسیار فعال است.

وی با انتقاد از عدم سرمایه گذاری کافی از سوی سرمایه گذاران ایرانی و از دست دادن فرصت های سرمایه گذاری در کشور ارمنستان، اظهار کرد: با وجود آنکه کشور ترکیه از لحاظ سیاسی و فرهنگی رابطه چندان خوبی با این کشور ندارد اما در این کشور کالاهای ترکیه ای بخش عمده ای از سهم بازار و اقتصاد این کشور را به خود اختصاص داده است .

سفیر ایران در ارمنستان سرمایه گذاری در صنعت جواهرسازی به طور کلی و الماس به طور خاص را بسیار مناسب دانست و خاطر نشان کرد: اهمیت این موضوع به دلیل وجود الماس‌کاران بسیار ماهر، قیمت‌های قابل رقابت، تجهیزات مدرن و مزایای معافیت مالیاتی برای تولید الماس در ارمنستان است. تمرکز این صنعت در ارمنستان بالا نیست و در مجموع هیچ مانعی بر راه ورود به بازار تولید الماس در این کشور وجود ندارد.

او روابط فرهنگی و سیاسی ایران و ارمنستان را خوب و صمیمانه توصیف و اظهار امیدواری کرد که روابط دو کشور در همه زمینه ها به ویژه مسائل اقتصادی بیش از پیش گسترش یابد.

رئیسی در عین حال تصریح کرد: اما با وجود روابط مطلوب سیاسی و فرهنگی، سرمایه گذاران ایرانی از فرصت های سرمایه گذاری در این کشور استفاده مطلوبی نکرده اند.

او به پروژه‌های اقتصادی میان دو کشور که در سال های اخیر متوفق شده است، اشاره و خاطر نشان کرد: با توجه به عزم روسای جمهور دو کشور مبنی بر توسعه روابط، اجرای این پروژه ها به زودی شتاب بیشتری می گیرند.

رئیسی با اشاره به این که هیچ مانعی بر سر راه پیشرفت و توسعه روابط میان دو کشور وجود ندارد و روابط اقتصادی میان دو کشور دارای پیشینه بسیار خوبی است، گفت: جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ارمنستان پیگیر تحقق اولویت های مطرح در دستور کار توسعه روابط اقتصادی میان دو کشور هستند و آغاز احداث نیروگاه آبی و احداث سومین خط انتقال برق فشار قوی گامی مثبت در راستای تحقق طرح های همکاری اقتصادی میان دو کشور است. این تلاش ها که از حمایت جدی روسای جمهوری دو کشور نیز برخوردارند در چارچوب اجرای طرح های اقتصادی نیز ادامه خواهند یافت.

وی ادامه داد: با توجه به توافقات اخیر ژنو و پیگیری های انجام گرفته اجرای پروژه های مزبور شتاب بیشتری خواهد گرفت و به زودی شاهد پیشرفت های مثبتی در جهت تحقق اهداف دو کشور خواهیم بود .

این دیپلمات ارشد ایرانی حجم مبادلات تجاری میان دو کشور ایران و ارمنستان را با وجود رشد آن در مقایسه با سالهای گذشته رضایت بخش ندانست و اعلام کرد: حجم تبادلات تجاری میان دو کشور در سال گذشته بیش از 320 میلیون دلار بوده است که در میان شرکای تجاری ارمنستان، ایران در رتبه چهارم قرار دارد. اما با توجه به ظرفیت های موجود برای توسعه روابط و همکاری ها و همچنین اراده مسئولین دو کشور در این خصوص، این شاخص رضایت بخش نبوده و عزم دو کشور تلاش در جهت افزایش حجم مبادلات تجاری میان دو کشور به یک میلیارد دلار است.

وی دستیابی به این مهم را را بسیار آسان خواند و افزود: در سال گذشته نشست کمیسیون مشترک فی مابین اتاق بازرگانی دو کشور در ایروان برگزار و طی آن بر پیگیری توافقات انجام گرفته، توسعه روابط میان دو کشور تاکید شد.

رئیسی در خاتمه از آمادگی این سفارتحانه جهت ارائه خدمات مشاوره ای و تببین و تشریح فرصت های سرمایه گذاری و کمک به سرمایه گذاران ایرانی خبر داد و از جمله فرصتهای سرمایه گذاری در ارمنستان را در بخش های کشاورزی، دامپروزی، راهسازی و سدسازی و همچنین در بخش معادن و الماس عنوان کرد.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۹ بهمن ۱۳۹۲ ساعت ۰۱:۱۸
کد مطلب: 2619
 
۱ نظر
 


محمدرضا
سلام من مهندس برق هستم ودرزمینه ساخت وبازسازی آرمیچرهای الکتروموتورهای معدنی فعالیت میکنم.آمادگی همکاری با معادن این کشور با فرهنگ رادارم.شماره تماس 9196701091 (2249)
۱۳۹۴-۰۸-۱۶ ۰۹:۴۵:۳۳