گروه معادن
 
تولید صفر تا صد فولاد در چادرملو با بهره‌گیری از آب خلیج فارس
کاهش تولید ۱۵۰ هزار تنی با قطعی برق تابستان
گروه معادن - مدیر روابط عمومی شرکت چادرملو گفت: اقدامات زیادی در زمینه کاهش آلودگی هوا توسط شرکت چادرملو انجام گرفته تا خروجی احتمالی آلوده زا کاهش یابد و در این راستا از فیلتر‌های مناسب و تجهیزات به روز استفاده می‌شود.
 
به گزارش ماین نیوز، چادرملو، معدنی با ذخایر غنی سنگ آهن که سال هاست همچون نگین در دل کویر ایران می‌درخشد. کویر بی آب و علفی که سهم بزرگی در تأمین نیاز سنگ آهن کارخانه جات فولادسازی کشور دارد، به طوری که به عنوان یکی بزرگ‌ترین تولیدکننده‌های سنگ آهن دانه بندی شده در ایران با حجم روزانه ۳۰ هزار تن به شمار می‌رود.

در همین رابطه وحید خلیلی؛ مدیر مجتمع صنعتی چادرملو با اشاره به اینکه فولاد مبارکه، فولاد خوزستان و سایرین از سنگ آهن تولیدی چادرملو بهره‌مند می‌شوند، افزود: روزانه ۳۰ هزار تن تولید محصول داریم و از این میزان، حدود ۱۳ هزار تن به سایت چادرملو منتقل می‌شود.
وی ادامه داد: چادرملو تنها شرکت کشور است که کل زنجیره فولاد را درون خودش دارد که این موضوع در ایران مصداق دیگری ندارد.

سود خالص ۱۶ هزار میلیارد تومانی
 شرکت معدنی، صنعتی چادرملو همانطور که از نامش پیداست، از ۲ بخش معدنی و صنعتی تشکیل شده است که در مرحله اول، بعد از استخراج سنگ آهن از معدن و تبدیل آن به کنسانتره آهن، با قطار و کامیون به مجتمع صنعتی منتقل می‌شود و به گندله، سپس آهن اسنفجی و در نهایت شمش فولاد تبدیل می‌شود.

این شمش فولاد، دسترنج کارگرانی است که به صورت شبانه‌روز در تلاش برای جهش تولید کشور و افزایش صادرات هستند. کارگرانی که در کنار کوره‌هایی با دمای بیش از ۱۰۰۰ درجه سانتی گراد، آن هم در گرمای طاقت فرسای کویر یزد مشغول کار و جهادند و به چیزی جز پیشرفت، شکوه و عظمت کشورشان فکر نمی‌کنند. این درحالی است که کارگران و خدمه این شرکت، سال گذشته توانستند سود خالص ۱۶ هزار میلیارد تومانی را نصیب چادرملو کنند.

شاید سؤالی برایتان پیش بیاید که چطور می‌شود در دل استان خشک یزد، کارخانه فولادسازی آن هم با حجم زیاد مصرف آب، ایجاد کرد؟ جالب است بدانید به گفته خلیلی؛ مدیر مجتمع صنعتی چادرملو، این کارخانه تمام نیاز آب خودش را از خلیج فارس تأمین می‌کند و مهم‌ترین کاری که از باب مسئولیت‌های اجتماعی این شرکت صورت گرفته، خط لوله انتقال آب خلیج فارس به فلات مرکزی ایران بود که ارزش این دارایی بالای ۱۳۰ هزار میلیارد تومان است.

موفقیت در زمینه کاهش آلودگی‌های زیست محیطی
چادرملو در زمینه کاهش آلودگی‌های زیست محیطی نیز بسیار موفق عمل کرده است، به طوری که با بهره گیری از به روزترین امکانات ممکن و فیلتر‌های مناسب، میزان آلاینده‌های ناشی از تولید فولاد را به حداقل رسانده است. حسین طالبی؛ مدیر روابط عمومی این شرکت می‌گوید: اقدامات بسیاری در این زمینه انجام گرفته تا خروجی احتمالی آلوده زا کاهش یابد و در این راستا از فیلتر‌های مناسب و تجهیزات به روز استفاده می‌شود.

کاهش حوادث سیستم کنترل هوشمند معدن
یکی از مهمترین چالش‌های معدن ها، بروز حوادث، آسیب و مرگ و میر کارکنان و یا سردرگمی ماشین آلات در انتقال درست محموله‌ها به قسمت‌های مختلف است، اما چادرملو با سرمایه‌گذاری در بخش دانش بنیان و بهره گیری از سیستم کنترل هوشمند، این حوادث و مشکلات را به حداقل و حتی صفر رسانده است.

در همین رابطه امید حمیدخواه؛ معاون کنترل هوشمند معدن کاری با اشاره به کارایی سیستم کنترل هوشمند معدن اظهار دارد: به هر یک از رانندگان معدن کد پرسنلی یکتا داده‌ایم تا با آن وارد سیستم شوند و با سوار شدن ماشین، سیستم بالا می‌آید و از آن لحظه کل اطلاعات به اسم آن راننده ثبت می‌شود و دقیقاً مشخص است که یک راننده از چه ساعتی شروع به کار کرده و چند ساعت و چند کیلومتر کارکرد داشته است.

وی ادامه می‌دهد: این سیستم نشان می‌دهد که یک کامیون از کجا بارگیری کرده و ما مقصد را در این اتاق و بر روی سیستم برای رانندگان مشخص می‌کنیم. سیستم کنترل هوشمند به صورت آنلاین مشخص می‌کند که آیا راننده به درستی به سوی مقصد در حرکت است یا خیر. این مسأله باعث می‌شود تا مثلاً بار باطله به اشتباه به سوی دپوی آهن نرود و در صورت اشتباه، سیستم به راننده و اتاق کنترل هشدار می‌دهد تا بتوانیم به طور کامل رصد کنیم.

حمیدخواه با بیان اینکه این سیستم، سرعت لحظه‌ای ماشین آلات را کنترل می‌کند، معتقد است: این کنترل باعث می‌شود تا اگر سرعت ماشینی بیشتر از حد ممکن شود، سیستم آلارم می‌دهد تا رانندگان سرعت را کم کنند و از بروز حوادث جلوگیری خواهد شد و علاوه بر آن گزارش‌ها به صورت خودکار و لحظه‌ای ثبت می‌شود و همه واحد‌ها به صورت لحظه‌ای، گزارش را روی سیستم دارند.

کاهش تولید با قطعی برق در تابستان

با وجود اینکه چادرملو یکی از بنگاه‌های تولیدی موفق در کشور به شمار می‌رود که به گفته مدیر این مجموعه، توانسته میزان تولید سالانه شمش فولاد را به یک میلیون و ۵۰ هزار تن برساند، اما با مشکل قطعی برق در تابستان نیز دست و پنجه نرم می‌کند. موضوعی که نه تنها صنعت فولادسازی، بلکه تمامی صنایع کشور را با چالش مواجه ساخته است و باید فکری به حال آن کرد.

این درحالی است که وحید خلیلی؛ مدیر مجتمع صنعتی چادرملو از کاهش ۱۵۰ هزار تنی تولید شمش فولاد در نتیجه قطعی برق تابستان ۱۴۰۰ خبر داد که این مسئله هزینه‌های میلیاردی را بر این شرکت به جا گذاشته است! در همین رابطه داریوش خادمی؛ مدیر بهره برداری سایت گندله سازی چادرملو با بیان اینکه مشکل کمبود برق و گاز برای صنایع وجود دارد، مطرح کرد: نگاهی که همکاران ما در شرکت برق و یا گاز دارند، نگاه بسیار ساده‌ای است که کارخانه در شرایط کمبود، باید دکمه برق را خاموش یا روشن کنند!

وی ادامه داد: در صورتی که ۳ روز زمان لازم داریم تا تنش‌های حرارتی به نسوزمان وارد نشود، ولی متأسفانه هیچ ایده‌ای از صنعت وجود ندارد و به راحتی به ما می‌گویند تا گاز و برق را قطع کنیم و خسارتی که ناشی از این بی برنامگی‌ها بوده، بسیار بالا است.

جمع بندی
 کمبود برق یکی از معضلات مهم کارخانه‌های تولیدی کوچک و بزرگ کشور همچون چادرملو است که باعث بالا رفتن هزینه و ایجاد خسارات بسیار زیاد برای آن‌ها شده است. خساراتی که دود آن به صورت غیرمستقیم به چشم مردم و کارگران می‌رود و به نظر می‌رسد که دولت باید به دنبال راهکاری برای جلوگیری از قطعی برق و گاز تولیدکنندگان باشد تا صنعت کشورمان به هدف جهش تولید و صادرات خود در این جنگ اقتصادی برسند.
تاریخ انتشار : جمعه ۱۶ ارديبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۰۰:۴۸
کد مطلب: 60931
 
مرجع : خبرگزاری دانشجو