گروه معادن زغال‌سنگ
 
استاندار کرمان: زغال سنگ آبروی شرکت‌داری را برده است
گروه معادن >زغال‌سنگ - استاندار کرمان گفت: زغال سنگ با وجود بدهی‌ها و ضعف‌های سرمایه‌گذاری و تولید، آبروی این استان در شرکت‌داری را برده و این شرکت حتی به تامین اجتماعی، اداره مالیات، بیمارستان، بیمه، اداره برق و غیره نیز بدهکار است.
 
به گزارش ماین نیوز، محمدمهدی فداکار روز پنجشنبه در نشست شورای توسعه و برنامه ریزی استان کرمان افزود: تولید زغال سنگ در این استان چالش جدی دارد و این واحد باید ضمن نوسازی، سرمایه گذاری جدید داشته باشد و کمیت و کیفیت تولید خود را ارتقا دهد.

وی اظهار کرد: بین شرکت فولاد زرند ایرانیان تا زغال شویی این شهرستان، سه تا چهار کیلومتر فاصله است اما این واحد فولادی، زغال مورد نیاز خود را با چهار برابر قیمت از کشور چین وارد می‌کند و این موضوع برای استان درست نیست.

نماینده عالی دولت در استان کرمان یادآور شد: ارز کشور برای خرید زغال سنگی خارج می شود که کارگر و معدن آن را در استان داریم اما صندوق بازنشستگی فولاد نمی خواهد به این حوزه کمک کند.

وی ابراز داشت: صندوق بازنشستگی فولاد بحث واگذاری شرکت معادن زغال سنگ استان کرمان به صدر تامین(زیرمجموعه شستا) را یک ماه معطل کرده در حالی که این معدن متعلق به مردم است و بیش از ۲ هزار کارگر و چندین هزار بازنشسته دارد و قدیمی ترین صنعت استان است.

فداکار با تاکید بر اینکه کل شرکت زغال سنگ استان کرمان باید واگذار شود اما فرایند اجرایی آن را به بهانه های مختلف معطل می کنند، تصریح کرد: زغال سنگ باید قیمت گذاری و در این راستا تهاتری بین صدر تامین و صندوق بازنشستگی فولاد انجام شود، صدر تامین در مقابل شرکت زغال سنگ، سهام شرکت مس را واگذار می کند که این موضوع برای این صندوق نیز بهتر است.

استاندار کرمان گفت: شرکت زغال‌سنگ کرمان زیانده است اما صدر تامین یک شرکت سودآور بورسی است که تجربه تولید را دارد و می‌تواند چندین هزار اشتغال در منطقه ایجاد کند.

وی با اشاره به تجمعات کارگری معادن زغال سنگ استان کرمان افزود: شرکت زغال سنگ در ابتدا باید پرداخت حقوق کارگران را در اولویت قرار دهد و اداره امور مالیاتی نیز بدون هماهنگی حساب های این شرکت را تا پرداخت مطالبات کارگران نبندد.

ضرورت پیگیری پروژه‌های بزرگ در سال جدید

فداکار همچنین با اشاره به اقدامات انجام شده پس از حادثه تروریستی و انتخابات در کرمان عنوان کرد: همکاری خوبی در پشتیبانی دستگاه‌ها و شهرستان‌ها با در اختیار قرار دادن خودرو و نیروی انسانی انجام گرفت و سالی که گذشت اقداماتی انجام شد که حاصل زحمات همگان بوده و تلاش یک نفر نبوده است.

وی خاطرنشان کرد: پروژه های خوبی در استان کرمان انجام شده که اطلاع رسانی نشده و پروژه بندر خشک با همکاری روس‌ها اتفاق بزرگ و عجیبی است که برای استان آورده خوبی خواهد داشت.

استاندار کرمان گفت: پروژه‌های اقتصادی لاستیک ارگ، فرومنگنز جوپار و تولید سلول های خورشیدی بخشی از طرح های بزرگ استان کرمان است که روند عملیات اجرایی این طرح‌ها باید در سال جاری رصد و پیگیری شوند.

اتفاق زیادی برای زیباسازی فضای شهری کرمان نیفتاده است

وی اضافه کرد: اتفاق زیادی برای زیباسازی شهری نیفتاده و دستگاه های اجرایی باید بر زیباسازی سردر و دیوار ادارات اهتمام ورزند، شهرداری نیز برنامه مختصری برای زیباسازی فضای شهر دارد اما دستگاه ها نیز جاذبه‌ای برای همکاران خود در آستانه سال نو داشته باشند.

فداکار افزود: ضمن آنکه مدیران نباید از نظر امنیتی مراقبت از دستگاه ها را در تعطیلات رها کنند و در این زمینه مدیران دستگاه ها باید پاسخگو باشند.

بازگشت اعتبارات کرمان پذیرفته نیست

وی عنوان کرد: برخی دستگاه‌ها در جذب اعتبارات سال گذشته کوتاهی کردند که این دستگاه ها در سال جدید، جذب و تخصیص کمتری خواهیم داد اما اعتبارات نباید از استان کرمان به مرکز برگرد و این موضوع پذیرفته نیست.

استاندار کرمان ادامه داد: دیوان محاسبات و سازمان بازرسی کمک کردند که اعتباری از استان برنگردد، بجز یک دستگاه که مشکل خاصی داشته و اعتبارات آن برگشت شده است.

وی با بیان اینکه مدیران دستگاه ها و معاونان مالی بایستی برای جذب اعتبارات در باقی مانده سال جاری پای کار باشند افزود: این چند روز تا پایان سال تخصیص اعتبارات خوبی داریم.

تصویب تامین اعتبار پروژه های با ۸۰ درصد پیشرفت در نشست سران قوا

رییس کمیسیون اقتصادی و نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست با اشاره به مصوبات ۲ روز گذشته نشست سران قوا با حضور رییس جمهور گفت: در این نشست مقرر شد که منابعی برای طرح های عمرانی خارج از مصوبات بودجه ای داشته باشیم که در این خصوص اختیاری به سازمان برنامه و بودجه داده شده تا پروژه های دارای بالای ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی با رقم مازاد بر جداول بودجه اجرایی شوند.

محمدرضا پورابراهیمی ادامه داد: براساس این مصوبه، در استان کرمان نیز لیست این پروژه ها را مشخص کنند تا طرح‌های استان از این ظرفیت بهره مند شوند.

وی اضافه کرد: همچنین در نشست سران قوا اعتباری به میزان ۱۰۰ هزار میلیارد ریال برای هزینه جاری ۲ دستگاه آموزش و پرورش و وزارت علوم مصوب شد و این اجازه داده شد تا حقوق و دستمزد، از محل این مصوبه تامین شود.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: وزارت علوم پرداخت حقوق اساتید را از این محل پیگیری کند و این موضوع نیز نیازمند پیگیری استانی است‌.

جداول بودجه‌ای باز است

وی با بیان اینکه موضوع بعدی برنامه بودجه ۱۴۰۳ است که بودجه برای نخستین بار در این لایحه دومرحله ای شده است گفت: تاخیر تصویب لایحه بودجه ۱۴۰۳ به علت همزمانی با تصویب برنامه هفتم توسعه بود لذا جداول بودجه سال ۱۴۰۳ هنوز به تصویب مجلس نرسیده و این جداول باز است.

وی ادامه داد: لذا سازمان برنامه و استاندار کرمان در این حوزه تاکید داشته باشند زیرا جداول بودجه برای استان بسیار حائز اهمیت است و این موضوع در شورای برنامه ریزی استان مصوب و ارقام بهره مالکانه معادن و سایر موارد در این بخش ویژه پیگیری شود.

پورابراهیمی عنوان کرد: احکام برنامه هفتم توسعه به اتمام رسیده و به زودی کار تصویب این قانون تمام می شود و پیش بینی می کنیم که از ابتدای سال ۱۴۰۳ این احکام اجرایی شوند لذا دستگاه ها به تفکیک ریز احکام، مسائل خود را بیاورند و نشست شورای برنامه ریزی و توسعه استان کرمان در مورد این احکام در ابتدای سال جدید تشکیل شود تا تحولات اساسی در این استان ایجاد کنیم.

ارتقای تولید ۳۰ درصدی استان کرمان در کشور بی‌سابقه بود

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه پروژه های پیشران نیازمند اولویت بندی است گفت: سهم استان از تولید ناخالص داخلی کشور از ۳.۲ به چهار درصد رسیده، یعنی نرخ رشد ۳۰ درصدی در این استان اتفاق افتاده که در کشور سابقه ندارد و این رویکرد نیازمند برنامه توسعه پیشران است و تمامی طرح های پیشران اقتصادی در سال آینده در دستور کار قرار گیرد و مورد رصد شورای توسعه قرار گیرد.

وی بیان کرد: طرح لاستیک های فوق سنگین در باغین با ۱۵۰ هزار میلیارد ریال، فروآلیاژ در منطقه جوپار با ۷۰ هزار میلیارد ریال سرمایه‌گذاری، ورق های فولادی چترود ۵۰ هزار میلیارد ریال و در طرح پلاسما اقدامات خوبی در حال انجام است.

پورابراهیمی ادامه داد: همچنین پروژه‌های از جمله سلول های خورشیدی ماهان، بندر خشک و مرکز لجستیک با ۲۰۰ هزار میلیارد ریال سرمایه‌گذاری، پروژه بزرگترین تولید روی در منطقه گلباف و راین نیازمند رصد و تسریع پیگیری به عنوان طرح های پیشران استان هستند.

وی با بیان اینکه ظرفیت استفاده از ظرفیت تهاتر در استان کرمان به میزان کمترین کشور شده در حالی که امکان استفاده برای استفاده از این ظرفیت برای ما بیشتر است تصریح کرد: برخی دستگاه ها پیمانکاران به علت ضعف اطلاع‌رسانی از این ظرفیت استفاده نکردند و وضعیت شرکت های اقتصادی نیازمند پیگیری ملی است تا این کار ویژه پیگیری شود.

وضعیت سخت کارگران معادن زغال سنگ کرمان/ کارشکنی در واگذاری

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به ضرورت پیگیری برخی طرح‌های استان کرمان در سطح ملی گفت: شرایط کارگری در معادن زغال سنگ این استان سخت شده و کارگران این معادن چند ماه حقوق دریافت نکردند.

وی عنوان کرد: در این زمینه مقرر شد که شرکت معادن زغال سنگ استان کرمان به شرکت صدرتامین منتقل شود اما نمی دانم کارشکنی در کجا است که این کار انجام نمی شود؟ زیرا انتقال و واگذاری این معادن به نفع هر ۲ طرف است.

مجمع ناکارآمد شرکت زغال سنگ کرمان

پورابراهیمی با اشاره به تجارب شرکت صدر تامین به علت بهترین شرکت بورسی و سودآوری افزود: مجمع ناکارآمد شرکت زغال سنگ استان کرمان، این وضعیت اسف‌بار را ایجاد کرده و ظرفیت تولید این معادن را به یک دهم رسانده و ادامه این روند نیز زیان انباشته این شرکت را افزایش می دهد لذا در این زمینه پیشنهاد ما اخذ مصوبه شورای تامین برای فرایند واگذاری است.

وی یادآور شد: صندوق بازنشستگی فولاد تمکین به مصوبه دولت و وزارت کار،تعاون و رفاه اجتماعی ندارد لذا درخواست داریم که این موضوع ویژه پیگیری شود.

نماینده مردم کرمان و راور در خانه ملت افزود: با وجود اینکه بخشی از اعتبارات تملک دارایی سرمایه ای استان کرمان به سال آینده پرداخت می‌شود، وضعیت جذب نکردن منابع از الان به دستگاه های اجرایی گوشزد شود تا با مشکلاتی روبرو نشویم.

رشد اعتبارات و ۲۰ برنامه اقتصادی کرمان در سال ۱۴۰۳

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمان نیز در این نشست با بیان اینکه تخصیص اعتبارات تملک تا پایان سال جاری به ۵۶ درصد می رسد گفت: یکی از دغدغه های ما پروژه های پیشران است که برای سال آینده در دستور کار قرار دارد.

محمدرضا وحیدی افزود: میزان تخصیص اعتبارات تملک دارایی سرمایه‌ای این استان تاکنون حدود ۱۵ هزار و ۵۴۰ میلیارد ریال بوده که تاکنون حدود ۵۴ درصد آن تخصیص یافته و تا پایان سال این تخصیص به ۵۶ درصد خواهد رسید.

وی با اشاره به کسری حدود ۶۵۰ میلیارد ریال از حقوق کارمندان عنوان کرد: ۹۰ درصد این اعتبارات تخصیص داده شده تا دستگاه‌ها حقوق کارکنانشان را در اسفندماه سال جاری پرداخت کنند و مشکلی در این بخش نداشته باشند.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمان با اشاره به رشد ۳۴ درصد اعتبارات هزینه‌ای استان و رشد ۶۷ درصدی اعتبارات دارایی و سرمایه‌ای در لایحه بودجه سال آینده ابراز داشت: ضمن آنکه ۱۳ هزار و ۸۰ میلیارد ریال بهره مالکانه به استان کرمان اختصاص داده می شود و این موضوع پیشنهاد سازمان برنامه و بودجه بوده است.

وی با اشاره به اجرای ۲۰ برنامه اقتصادی در سال ۱۴۰۳ در این استان بیان کرد: این برنامه ها تدوین و در دستور کار قرار گرفته است.

وحیدی افزود: این برنامه‌ها شامل اقتصاد دانش بنیاد و حمایت از شرکت‌های این بخش، احصای فرصت‌های سرمایه‌گذاری و خلق منابع مالی، بهبود فضای کسب و کار، اقتصاد دیجیتال، تدوین سند اشتغال دیجیتال استان، بسترسازی توسعه اشتغال، برنامه فعال سازی واحدهای تولیدی و تکمیل زنجیره تولید و ارزش افزوده بوده است.

وی تاکید کرد: امسال ۱۱۰ درصد درآمدهای استان کرمان محقق شد و ۲۵ واحد تولیدی در حوزه بیمه دچار مشکلاتی بودند که با همکاری سازمان تامین اجتماعی مشکل آنها رفع و حمایت های از سایر واحد ها داشتیم.

وی با اشاره به کسب رتبه سوم اشتغال پایدار و رتبه چهار بهبود فضای کسب و کار و امنیت سرمایه گذاری توسط استان کرمان یادآور شد: ۲۰ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال تسهیلات اشتغال در استان کرمان پرداخت شده و در این راستا بیش از ۵۳ هزار فرصت شغلی در این استان ایجاد شد.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمان در ادامه با اشاره به برنامه اشتغالزایی به عنوان یکی از برنامه های اصلی دولت تاکید کرد: ۱۱۵ درصد تعهد اشتغال استان در سال جاری محقق شده و برخی دیگر از شاخص های توسعه اقتصادی دیار کرمان ارتقا یافته است.

پیگیری پرداخت مطالبات کارگران زغال سنگ کرمان

مجتبی مصباح مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمان نیز در این نشست گفت: شرکت زغال سنگ استان حقوق هر ماه را بیستم ماه آینده پرداخت می کند اما حقوق بهمن ماه تا ۲۵ اسفند به تاخیر افتاده و کارگران می‌گویند با این وضعیت کار نمی کنند، پیگیر پرداخت مطالبات کارگران هستیم که گفته شده تا فردا پرداخت می شود.

همچنین این نشست مصوباتی در خصوص تغییر کاربری زمین بنیاد مسکن حاجی آباد کرمان، اعتبارات فرزندآوری، اجرای طرح مجتمع گردشگری ارزوییه، واگذاری زمین برای طرح جامع راه آهن شهر کرمان و واگذاری اراضی داشت.
تاریخ انتشار : جمعه ۲۵ اسفند ۱۴۰۲ ساعت ۱۷:۳۵
کد مطلب: 71794
 
مرجع : خبرگزاری ايرنا