گروه صنایع معدنی آلومینیوم
 
چرایی افزایش چشمگیر بهای آلومینا در چند هفته گذشته
گروه صنایع معدنی >آلومینیوم - استحکام، سختی و همچنین دیرگدازی بالا، تنها برخی از ویژگی‌های آلومینا یا اکسید آلومینیوم است که به آن قابلیت استفاده در بسیاری از صنایع را داده است. این پودر که ماده اولیه تولید فلز آلومینیوم به شمار می‌آید، در چند هفته اخیر افزایش چشمگیر و البته غیرمنتظره‌ای را در بازار جهانی تجربه کرده است.
 
به گزارش ماین نیوز، وب‌سایت متال‌ماینر ۹ ماه پیش و در ابتدای سال جاری میلادی پیش‌بینی کرده بود که تقاضای جهانی آلومینیوم در این سال افزایشی خواهد بود. این افزایش بیش از همه از سوی چین و به ویژه بخش‌های املاک و مستغلات و خودروی چین رقم خواهد خورد. در کنار رشد تقاضای این کشور آنچه می‌تواند از جهتی دیگر به افزایش تقاضای این فلز در بازار جهانی بینجامد، طرح دونالد ترامپ مبنی بر صرف هزینه‌ای میلیاردی برای نوسازی زیرساخت‌های امریکا‌ست.

با وجود پیش‌بینی این حجم از تقاضا در زمینه آلومینیوم، این وب‌سایت از سویی دیگر ۳ فاکتور را در سال جاری میلادی به عنوان موانعی بر سر راه تولید آلومینیوم معرفی می‌کند که به کاهش عرضه و به دنبال آن افزایش قیمت می‌انجامد. موانع تجاری، آلودگی و کمبود مواد اولیه دلایلی است که متال مایز در زمینه کاهش عرضه این فلز عنوان کرده است. در نهایت در اواسط ماه نهم میلادی بهای پودر آلومینا به عنوان ماده اولیه سازنده آلومینیوم افزایش چشمگیری پیدا کرد و به همین دلیل در یک ماه اخیر خبرساز شد. امیر صباغ مدیریت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی ایمیدرو درکانال تلگرامی کامودیتی در این باره می‌نویسد: آلومینا ماده اولیه تولید آلومینیوم، روز پنج‌شنبه ۲۳ شهریور (۱۴ سپتامبر) در بنادر استرالیا به عنوان بزرگترین کشور تولیدکننده آن با جهش ۸/۵ درصدی به ۳۷۵ دلار در هر تن رسید که بالاترین سطح قیمت ۶ سال گذشته است و در نتیجه این افزایش انتظار تقویت قیمت آلومینیوم می‌رود.
وی همچنین در این‌باره توضیح داد: چندی پیش از این نیز این ماده اولیه تولید شمش آلومینیوم رویه‌ای بی‌ثبات داشت که در نتیجه آن تولیدکنندگان از ارائه قیمت خودداری می‌کردند و تاجران اعتبار قیمت خود را یک روزه صادر کرده و روز بعد آن را بالا می‌بردند. قیمت‌ها در طول یک ماه ۱۶ درصد افزایش یافته و تقاضا همچنان بیش از عرضه بوده و در نهایت موجودی انبارها در حال خالی شدن است.

وب‌سایت پلتس در خبری در این باره می‌نویسد: در هفته گذشته و همزمان با افزایش قیمت آلومینا در استرالیا بهای این ماده در چین به عنوان دومین تولیدکننده بزرگ آن به اوج ۹ سال خود رسید.

این وب‌سایت این افزایش بها را برآمده از محدودیت‌های موجود در عرضه بوکسیت اعلام کرده است. در اواخر هفته گذشته همچنین قیمت آلومینا در چین به ۳۲۹۰ یوآن (۵۰۳ دلار) در هر تن رسید. این رقم، هم نسبت به هفته پیش از آن افزایش داشته و هم نسبت به بهای این پودر در یک ماه گذشته رشدی ۳۳ درصد را تجربه کرده است.

بهای آلومینا متعادل می‌شود
هوشنگ گودرزی رییس هیات مدیره سندیکای صنایع آلومینیوم ایران درباره ابعاد مختلف افزایش چشمگیر بهای آلومینا توضیح داد: قیمت هر محصولی تابعی از قیمت مواد اولیه آن است. قیمت مواد اولیه هم براساس فاکتورهای مختلفی تغییر می‌کند. یکی از فاکتورها حجم تولید مواد اولیه است. وقتی تولید آلومینا در جهان با کاهش روبه‌رو شود، عرضه آن هم کاهش می‌یابد و در نتیجه قیمت آن بالا می‌رود. دیگری بالا رفتن تقاضاست. وقتی تولیدکننده‌های بیشتری به صنعت آلومینیوم مانند هر صنعت دیگری وارد شوند، نیاز بیشتری به مواد اولیه سازنده این فلز احساس می‌شود، ‌پس اگر حجم تولید مواد اولیه ثابت بماند و با افزایش تقاضا رشد نکند، به دلیل کمبود ایجاد شده قیمت ماده اولیه که می‌تواند در صنعت آلومینیوم‌سازی آلومینا باشد، بالا می‌رود.

وی ادامه داد: به نظر من به دلیل تمایل چینی‌ها به افزایش تولید آلومینیوم نیاز به آلومینا رشد کرده و مدت زمانی طول خواهد کشید که عرضه‌کنندگان آلومینیوم خود را با بازار هماهنگ کنند و تولید بیشتری داشته باشند. در نهایت این باعث خواهد شد که در یک مقطع ویژه قیمت شمش آلومینیوم بالا رود. این اتفاق به طور عمومی هر چند سال یک بار در این بازار رخ می‌دهد. گودرزی در‌‌باره تاثیر کاهش آلومینا بر بهای جهانی آلومینیوم توضیح داد: برای ساخت هر یک کیلو آلومینیوم حدود ۲ کیلو آلومینا استفاده می‌شود. به نظر من قیمت شمش آلومینیوم رشد خواهد کرد، ولی نه تنها متاثر از قیمت آلومینا. رییس هیات مدیره سندیکای صنایع آلومینیوم درباره قیمت این فلز در ایران توضیح داد: آنچه اکنون بازار ایران را متاثر کرده فاکتورهای دیگری به غیر از قیمت آلومینا در جهان است که می‌تواند بر بهای آلومینیوم تاثیر بگذارد. این صنعت امروز در کشور به کنترل و نظارت بیشتری نیاز دارد. در ایران نرخ آلومینیوم به طور روزانه تغییر می‌کند که می‌تواند هم متاثر از نبود نظارت کافی و هم افزایش ال‌ام‌ای و آلومینا باشد. نرخ ارز هم بر قیمت آلومینیوم تاثیرگذار است زیرا آلومینا با ارز به ایران وارد می‌شود و ایران هم حجم زیادی از آلومینای مورد نیاز خود را از راه واردات تامین می‌کند.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۶ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۱۸
کد مطلب: 40146
 
مرجع : روزنامه گسترش صمت