گروه صنایع معدنی آلومینیوم
 
با ثبت بیشترین رشد قیمتی پیش بینی شد؛
آینده روشن در انتظار آلومینیوم
گروه صنایع معدنی >آلومینیوم - آلومینیوم در سال ۲۰۱۷، آلومینیوم در بین فلزات پایه در بورس فلزات لندن بهترین عملکرد و بیشترین رشد قیمتی را داشت، به‌طوری که قیمت هر تن آلومینیوم در ماه‌های پایانی سال شدیدا تحت فشار قرار گرفته است. در همین برهه، بسیاری از مؤسسات تحقیقاتی جهان پیش‌بینی‌های خود از قیمت میانگین آلومینیوم را برای سال‌های آتی منتشر کردند که عمدتا رشد قیمتی را نسبت به سال جاری وعده می‌دهد.
 
به گزارش ماین نیوز، قیمت آلومینیوم طی سال جاری، عمدتا تحت تأثیر عوامل بنیادین از رشد بسیار خوبی در بورس فلزات لندن برخوردار شد؛ به‌طوری که می‌توان گفت در بین فلزات پایه، تقریبا بهترین عملکرد را در این بازار از خود نشان داد. مهم‌ترین عوامل رشد قیمت آلومینیوم طی این دوره، برنامه‌ها و سیاست‌های چین برای کاهش ظرفیت مازاد صنایع مختلف و مبارزه با آلودگی هوا بوده است. این امر منجر به ایجاد نگرانی‌ها در بازار برای تنگ‌تر شدن فاصله بین عرضه و تقاضا شده تا جایی که حتی برخی از مؤسسات، کسری عرضه را برای سال جاری پیش‌بینی کردند.

نمودار ۱، پیش‌بینی قیمت میانگین آلومینیوم را از سوی مؤسسات تحقیقاتی مختلف برای سال ۲۰۱۸ نشان می‌دهد. همان‌طور که در این نمودار مشاهده می‌شود، پیش‌بینی‌های قیمتی هر مؤسسه براساس زمان انتشار آن مرتب شده است.این در حالی است که عمده مؤسسات پیش‌بینی خود را در نزدیکی رقم ۲.۰۵ هزار دلار بر هر تن ارایه کرده‌اند. گرچه در این بین مؤسسه BAML با پیش‌بینی ۲ هزار و ۳۷۵ دلار به‌ازای هر تن، بیشترین مقدار را برای قیمت معاملات نقدی آلومینیوم در سال آتی متصور شده است. با صرف نظر کردن از پیش‌بینی این مؤسسه که اختلاف زیادی با سایر مؤسسات دارد، بررسی پیس‌بینی مؤسساتی که نظر خود را در ماه نوامبر ارایه داده‌اند، عمدتا نشان می‌دهد میانگین سطح قیمتی کمتری را برای آلومینیوم در سال آتی نسبت به سایر مؤسساتی که در ماه اکتبر اقدام به پیش‌بینی کردند، دارند. با توجه به داده‌های ارایه شده در نمودار، متوسط مقادیر پیش‌بینی شده از سوی مؤسسات مختلف (به غیر از BAML) مقداری کمتر از ۲.۰۴ هزار دلار بر تن را نشان می‌دهد.با توجه به اینکه قیمت میانگین آلومینیوم در سال جاری (از ابتدای سال تا ۱۵ دسامبر) در حدود یک هزار و ۹۶۳ دلار به‌ازای هر تن است، می‌توان گفت که تقریبا تمامی مؤسسات، به غیر از UBS و HSBC، به‌واسطه افزایش تقاضای آلومینیوم و کند شدن رشد عرضه در سال آتی، مقدار میانگین قیمت بیشتری را نسبت به سال جاری پیش‌بینی کرده‌اند. انتظار می‌رود که میزان تقاضای آلومینیوم در سال آتی با ۵ درصد رشد نسبت به سال جاری مواجه باشد. این در حالی است که در سال جاری و سال آینده، از بسیاری از پروژه‌های توسعه‌ای افزایش ظرفیت در چین ممانعت و جلوگیری شده است.

در چین، از بین ۲۵ پروژه توسعه‌ای و پروژه‌های احداث ظرفیت جدید، مجوز بهره‌برداری از ۴ میلیون تن ظرفیت تولید آلومینیوم صادر شده که انتظار می‌رود تا پایان سال به مرحله عملیاتی برسد که از این میزان، تنها ۱.۲ میلیون تن ظرفیت جدید، متعلق به شرکت دولتی تولیدکننده آلومینیوم در چین، چالکو است. در مورد سال ۲۰۱۸، در مجموع ۱۸ پروژه احداث ظرفیت جدید در چین با مجموع ظرفیت ۳.۲ میلیون تن لحاظ شده است که از این بین حدود دوسوم آن متعلق به شرکت‌های دولتی، نظیر چالکو، است
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۵۲
کد مطلب: 41860
 
مرجع : پایگاه خبری بورس کالای ایران