گروه صنایع معدنی فولاد
 
دستیابی به رکوردهای تولید در شرکت فولاد هرمزگان
گروه صنایع معدنی >فولاد - شرکت فولاد هرمزگان در خردادماه سال جاری به دو رکورد تولید آهن اسفنجی و فولادخام دست یافت.معاون بهره‌برداری فولاد هرمزگان گفت: در واحد احیای مستقیم رکورد تولید آهن اسفنجی در مدول A به ۸۰ هزار و ۸۲۹ تن و در مجموع دو مدول به ۱۵۸ هزار و ۲۴۱ تن رسید.محمدجعفر پارسی رکورد قبلی مدول A را مربوط به اردیبهشت ماه سال قبل و به میزان ۷۶ هزار و ۲۱۵ تن و تولید مجموع دو مدول را ۱۵۱ هزار و ۶۳۸ تن اعلام کرد.
 
به گزارش ماین نیوز، وی در مورد دستاورد ناحیه فولادسازی و ریخته‌گری مداوم این شرکت تصریح کرد: دستیابی به رکورد تولید تختال در خردادماه یکی دیگر از گام‌های موثر این شرکت برای بهبود مستمر و رسیدن به ظرفیت اسمی فولاد هرمزگان بود که با تولید ۱۳۵ هزار و ۶۹۹ تن فولاد خام به دست آمد.معاون بهره‌برداری فولاد هرمزگان خاطرنشان کرد: رکورد قبلی تولید تختال در فولاد هرمزگان مربوط به فروردین ماه سال جاری و به میزان ۱۳۵ هزار و ۱۵۰ تن بوده است.وی ابراز امیدواری کرد تا پایان سال جاری دستیابی به اهداف سالانه و رسیدن به ظرفیت اسمی شرکت محقق شود.

پیشرفت ۹۵ درصدی پروژه احداث نیروگاه مجتمع فولاد سبا

پروژه احداث نیروگاه CHP (تولید همزمان برق و حرارت) مجتمع فولاد سبا به منظور پشتیبانی و تامین برق موردنیاز نواحی مهم این مجتمع ازجمله ریخته‌گری و واحد اکسیژن در مواقع اضطراری، در دستور کار قرار گرفت و با پیشرفت ۹۵درصدی، مرحله راه‌اندازی کامل را پیش رو دارد.

مدیر اجرایی پروژه‌های انرژی و سیالات فولاد مبارکه با تاکید بر اینکه از سیستم‌های تولید همزمان برق و حرارت در دنیا و ایران به‌عنوان نیروگاه‌های سیکل ترکیبی در سال‌های گذشته استفاده شده است، افزود: در سال‌های اخیر نصب پکیج‌های CHP با ظرفیت‌های نسبتا کوچک و برای تامین نیازهای الکتریکی و حرارتی مناطق صنعتی به‌عنوان سیستم‌های دیزل ژنراتور (DG) داری مزیت است و استفاده از آنها همچنان در جهان رشد فزاینده‌ای دارد.

علیرضا استکی با بیان اینکه در ایران نیز برنامه‌ریزی‌هایی برای گسترش این سیستم‌ها انجام شده است، تصریح کرد: بر اساس تعریفی کلی به هرگونه تولید توامان انرژی حرارتی و الکتریکی از یک منبع انرژی واحد در سیستمی یکپارچه و از یک جریان واحد سوخت، تولید همزمان (CHP) گفته می‌شود. این نوع نیروگاه دارای مزایایی ازجمله صرفه اقتصادی، فروش مازاد برق بر اساس قراردادهای تضمینی، مناسب بودن درزمینه پدافند غیرعامل، راندمان بالا و تلفات بهره‌برداری کم است.

وی با اشاره به اهمیت وجود این نیروگاه در مجتمع فولاد سبا اظهار کرد: مزایای ذکرشده این نوع نیروگاه‌ها، همچنین ضرورت وجود نیروگاه در این مجتمع در مواقع قطعی برق که ممکن بود خساراتی به واحدهای حساس و خطوط تولید وارد کند و همچنین هدف‌گذاری تامین برق این واحدها، ضرورت احداث نیروگاه CHP را از هر جهت آشکار می‌کند.

مدیر اجرایی پروژه‌های انرژی و سیالات فولاد مبارکه درمورد مشخصات و توان فنی این نیروگاه با تاکید بر اینکه در ساخت این نیروگاه ازجمله در تامین کابل، تامین تابلو برق‌های موردنیاز، فن‌های با ظرفیت بالا، مخازن تحت فشار و... از حداکثر توان شرکت‌های سازنده داخلی کشور استفاده شده است، افزود: این پروژه در مساحتی حدود ۵ هزار مترمربع و با ظرفیت ۲۵ مگاوات بر ساعت مشتمل بر ۷ دستگاه ۵/ ۴ مگاواتی و با هزینه حدود ۶۵۰ میلیارد ریال احداث شده است. ضمن اینکه این نیروگاه دارای بازده بالای ۷۰ درصدی است، به نحوی که علاوه بر تامین برق با استفاده از سیستم بازیافت حرارت از گرمای خروجی، آب گرم موردنیاز ساختمان‌های جانبی را نیز تامین می‌کند.

استکی خاطرنشان کرد: این پروژه در حال حاضر تمامی مراحل پیش راه‌اندازی را طی کرده و پیش‌بینی می‌شود تا اواسط تیرماه به‌طور کامل راه‌اندازی و به شبکه برق متصل شود.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۲ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۲۹
کد مطلب: 44137
 
مرجع : روزنامه دنیای اقتصاد