گروه صنایع معدنی فولاد
 
سرپرست معاونت معدنی وزارت صمت:
با انتقال آب خلیج فارس، نگرانی برای تامین آب مورد نیاز پروژه ها نداریم
گروه صنایع معدنی >فولاد - سرپرست معاونت امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت و مدیرعامل شرکت ملی مس در مراسم انتقال آب خلیج فارس به سرچشمه گفت: با انتقال آب خلیج فارس دیگر نگرانی برای تامین آب پروژه های شرکت مس نخواهیم داشت.
 
به گزارش ماین نیوز، اردشیر سعدمحمدی در ادامه افزود: از وزیر صمت در جهت حمایت و اعتماد ایشان از انتقال آب خلیج فارس و همچنین مدیر اجرایی این طرح تشکر کنم.

وی ادامه داد: در حال حاضر ایران یک درصد جمعیت جهان را دارد اما ۰.۳ درصد از آب‌های شیرین جهان را مورد استفاده قرار می‌دهد. از طرفی در جهان روزانه ۱۰۷ میلیون مترمکعب آب شیرین می‌شود، اما سهم غرب آسیا ۴۷.۷درصد از این میزان آب برای شیرین سازی است. همچنین در منطقه خلیج فارس ۲۴.۶درصد از شیرین سازی انجام می‌شود که معادل ۲۶میلیون متر مکعب است. این موارد نشان می دهد ما نیازمند شیرین سازی آب برای ایران هستیم که سرمایه‌گذاری بیشتری را طلب می‌کند.

سعدمحمدی در خصوص عملکرد شرکت ملی مس نیز گفت: در سال ۹۹ برای اولین بار شرکت ملی مس به تولید ۲۸۰ هزار تن مس کاتدی که بزرگترین رقم تولیدی و با ۱۲ درصد رشد تولید نسبت به سال گذشته است، دست یافته و رکورد بزرگی را به جای گذاشته است. همچنین این شرکت در میزان فروش و صادرات نیز رقم بسیار جالبی را با فروش ۲۷۰هزارتن مس بجا گذاشته‌ و امید می رود با توجه به طرح‌های توسعه‌ای که برای شرکت مس تعریف شده و بالغ بر ۲.۴ میلیارد یورو و ۳۰ هزار میلیارد تومان است، تا پایان سال ۱۴۰۴ ظرفیت تولید کاتد مس به ۶۰۰ هزار تومان ارتقا پیدا کند.

مدیرعامل شرکت ملی مس ادامه داد: برای سال آینده پروژه های جدید بخش تولید کنسانتره در منطقه دره آلو و دره زار و مس سرچشمه را خواهیم داشت که معادل ۸۰۰ میلیون دلار به آورده شرکت مس از لحاظ درآمدی اضافه خواهد کرد.

به گفته سعدمحمدی، در حال حاضر برای انجام این پروژه ها شرکت مس حدود ۲۷میلیون متر مکعب آب مصرف می‌کند و برای ادامه کار نیازمند ۳۱ میلیون مترمکعب آب جدید است که خوشبختانه با اجرای این پروژه و افتتاح آن به دست رئیس جمهور هیچ نگرانی برای تامین آب مورد نیاز پروژه‌ها نخواهیم داشت.

وی در پایان گفت: میزان برق مورد نیاز مجموعه نیز با راه‌اندازی نیروگاه برق سیرجان تامین میشود و امیدواریم که شاهد استفاده از آب برای توسعه کشور در پروژه‌های مس باشیم؛ همچنین به یمن برکت انتقال آب خلیج فارس امروز بابت افتتاح آب پاداش یک میلیون تومانی به همه پرسنل شرکت مس اختصاص داده شود.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۰۰:۲۱
کد مطلب: 55617
 
مرجع : ایراسین