گروه صنایع معدنی فولاد
 
محمد یاسر طیب‌نیا:
فولاد مبارکه، آماده ایفای نقش ویژه خود با محوریت شعار «تولید، دانش‌بنیان، اشتغال‌آفرین» است
گروه صنایع معدنی >فولاد - محمدیاسر طیب‌نیا مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه معتقد است زمانی در کشور شاهد یک تحول دانش‌بنیان خواهیم بود که صنایع بزرگی همچون فولاد مبارکه متحول و دانش‌بنیان شوند و این در حالی است که فولاد مبارکه زیرساخت‌های تحقق شعار سال ۱۴۰۱ را فراهم کرده و آماده ایفای نقش ویژه خود با محوریت شعار «تولید، دانش‌بنیان، اشتغال‌آفرین» است.
 
به گزارش ماین نیوز، محمدیاسر طیب‌نیا مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه معتقد است زمانی در کشور شاهد یک تحول دانش‌بنیان خواهیم بود که صنایع بزرگی همچون فولاد مبارکه متحول و دانش‌بنیان شوند و این در حالی است که فولاد مبارکه زیرساخت‌های تحقق شعار سال ۱۴۰۱ را فراهم کرده و آماده ایفای نقش ویژه خود با محوریت شعار «تولید، دانش‌بنیان، اشتغال‌آفرین» است.

رهبر معظم انقلاب کلیدواژه «تولید» را برای نام‌گذاری سال‌های اخیر انتخاب فرموده‌اند و این امر نشان‌دهنده اهمیت موضوع تولید برای ایشان و نقش ویژه تولید در گره‌گشایی از مشکلات کشور است؛ به لطف خداوند متعال، در بحث تولید زیرساخت‌های بسیار خوبی در گروه فولاد مبارکه شکل گرفته و در حوزه تولید محصولات کیفی اقدامات مثبت و دستاوردهای قابل قبولی را شاهد هستیم. در صورتی که موانع تولید از جمله، انرژی، حمل‌ونقل و مواد اولیه برطرف شوند، امکان بهره‌برداری از تمامی ظرفیت تولید موجود در شرکت‌های تولیدی گروه فولاد مبارکه وجود خواهد داشت؛ گروه فولاد مبارکه در لبیک به منویات مقام معظم رهبری در نخستین ماه سال جدید، موفق به رکوردزنی‎های متعدد تولید شد و با برنامه‌ریزی‌های صورت‌گرفته قطعا شاهد رکوردزنی‌های بیشتری طی ماه‌های پیش‌رو خواهیم بود.
ضرورت گسترش نهضت استفاده از ظرفیت‌های موجود در کشور

گسترش نهضت استفاده از ظرفیت‌های موجود در کشور از طریق شرکت‌های دانش‌بنیان امری ضروری است؛ در حال حاضر ظرفیت‌های بسیار ارزشمندی در کشورمان ایجاد شده که باید از آن‌ها حداکثر استفاده و بهره‌برداری صورت گیرد؛ در صنعت فولاد کشور نیز بیش ۴۰ میلیون تن ظرفیت تولید وجود دارد و در دیگر صنایع مهم ازجمله صنایع مرتبط با انرژی، ظرفیت‌های موجود خوبی نهفته است که باید به آن‌ها توجه ویژه داشت.

افزایش بهره‌وری و ارتقای میزان استفاده از ظرفیت‌های موجود کشور نیز از اهمیت زیادی برخوردار است؛ نظم‌بخشی به کار، ارتقای کیفیت سرمایه‌های انسانی، آموزش به سرمایه‌های انسانی و مدیریت علمی از جمله مواردی است که کمک زیادی به استفاده حداکثری از ظرفیت‌های موجود خواهد کرد.
هوشمندی فولاد مبارکه در فراهم‌سازی زیرساخت‌ تحقق شعار سال

از آن‌جایی که فولاد مبارکه یکی از مجموعه‌های هوشمند در کشور است، خوشبختانه زیرساخت‌های تحقق شعار سال ۱۴۰۱ را فراهم کرده و آماده ایفای نقش ویژه خود با محوریت شعار «تولید، دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین» است چراکه صنایع بزرگ هر کشور، موتور محرکه اقتصاد و پیشرانان حرکت صنعتی و رشد اقتصادی آن کشور هستند.

اگر به دنبال تحول هستیم، این تحول باید از صنایع بزرگ شروع شود؛ زمانی در کشور شاهد یک تحول دانش‌بنیان خواهیم بود که صنایع بزرگی همچون فولاد مبارکه متحول و دانش‌بنیان شوند چراکه تأثیر خود را در مجموعه‌های بالادست و پایین‌دست خود خواهند گذاشت.
نقشه راه نوآوری و فناوری فولاد مبارکه آماده اجراست

فولاد مبارکه به عنوان الگوی ملی موفق بنگاه‌داری همچنان که در عرصه‌های مختلف ازجمله بومی‌سازی، تولید محصولات کیفی و خاص پیشتاز بوده، باید در حوزه دانش‌بنیان نیز پیشتاز و پیش‌رو باشد و به عنوان یک عامل مؤثر و پیشران در جهت تحقق منویات مقام معظم رهبری گام بردارد.

شرکت پشتیبانی و توسعه فناوری و نوآوری فولاد مبارکه از سال گذشته از سوی فولاد مبارکه مأموریت پیدا کرد تا نقشه راه حمایت فولاد مبارکه از شرکت‌های دانش‌بنیان و ورود جدی به حوزه نوآوری و فناوری را ترسیم کند که این امر در اسفندماه سال گذشته توسط این شرکت محقق گردید؛ نقشه راه نوآوری و فناوری فولاد مبارکه آماده اجراست که در همین راستا کمیته‌های مربوطه شکل گرفته و اتاق فکرهای مرتبط مأمور شده‌اند تا این نقشه را که حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان، بخشی از این طرح جامع را شامل می‌شود، اجرایی کنند.
ضرورت تحقق بزرگ‌ترین تحول حوزه نوآوری کشور در فولاد مبارکه

رهبر معظم انقلاب اسلامی در یکی از سخنرانی‌های خود فرمودند: «در خصوص دانش‌بنیان بودن صنایع بزرگ غفلت شده است»؛ این فرمایش ایشان مؤید این موضوع است که نقش شرکت‌های مادر و بزرگ کشور تا چه اندازه در تحقق تولید دانش‌بنیان و حمایت از مجموعه‌های دانش‌بنیان بی‌بدیل و ویژه است؛ در همین راستا ضروری است که بزرگ‌ترین تحول حوزه نوآوری کشور در فولاد مبارکه محقق شود.

فولاد مبارکه با حفظ جایگاه خود در حوزه‌های زیرساختی، ورود به کسب‌وکارهای نوین و ایجاد نوآوری بنا دارد تا به عنوان موتور محرکه فناوری و نوآوری کشور، نه‌تنها در بخش صنایع فولادی بلکه در دیگر بخش‌های کشور با سرمایه‌گذاری براساس مدل‌های پیشرفته جهانی درصدد تحقق این مهم باشد.
توسعه مبتنی بر صنعت سبز، متضمن فعالیت‌های فولاد مبارکه است

تأکیدات مقام معظم رهبری بر توسعه مراکز دانش‌بنیان، ارتقای بهره‌وری و کاهش هزینه‌ها در فرمایشات اخیر ایشان، نشان‌ دهنده صحیح بودن استراتژی و مسیری است که فولاد مبارکه در آن قرار گرفته است؛ فولاد مبارکه همواره درصدد جذب سرمایه انسانی دانش‌بنیان بوده و در کنار آن نیز از شرکت‌های دانش‌بنیان کشور حمایت کرده است. فولاد مبارکه همواره صنعت دوستدار

محیط زیست بوده و توسعه مبتنی بر صنعت سبز، متضمن فعالیت‌های این صنعت در سه محور نوآوری، فناوری و دانش‌بنیان است؛ فولاد مبارکه اقدامات زیادی در راستای حفظ محیط زیست انجام داده و این اقدامات فراتر از استانداردها و شاخص‌های محیط زیست بوده است و با فاصله بسیار زیاد در مقایسه با دیگر مراکز صنعتی در حوزه رسیدن به صنعت سبز گام برداشته است. طرح‌های توسعه‌ای بسیاری توسط فولاد مبارکه در سال ۱۴۰۰ کلید خورده‌اند و پروژه‌های زیادی توسط این شرکت در حال تکمیل هستند که امیدوارم اشتغال‌زایی مستقیم و غیر مستقیم بیش از ۱۲ هزار نفری از سوی فولاد مبارکه و از طریق اجرای طرح‌های توسعه‌ای در اقصی ‌نقاط کشور کلید بخورد و تعداد قابل توجهی از جوانان کشورمان مشغول به کار شوند.

حمایت فولاد مبارکه از شرکت‌های دانش‌بنیان به عنوان پیشران صنعت منجر خواهد شد که دیگر صنایع کشور نیز در این مسیر قرار گیرند؛ ایجاد مرکز نوآوری و فناوری و اهداف دیگر از سال گذشته در دستور کار قرار گرفته و با نام‌گذاری امسال این موضوع بسیار جدی‌تر پیگیری خواهد شد. مجموعه‌های دانش‌بنیان مرکز تجمع نیروهای دانش‌بنیانی است که ارزش افزوده ایجاد می‌کنند. در بسیاری از کشورهای غربی درصد زیادی از ارزش افزوده خود را از فعالیت‌های دانش‌بنیان ایجاد می‌کنند. این اتفاق وقتی می‌افتد که اکوسیستم نوآوری ایجاد شده و این موضوع با داشتن نقشه دانش‌بنیان و پیاده‌سازی درست آن انجام می‌شود.
ضرورت هم‌افزایی برای طراحی‌ زیست‌بوم‌های‌دانش‌بنیان

بسیاری از مسائل در زمینه علمی و دانش‌بنیانی هم به صورت مستقیم و هم به صورت غیرمستقیم با صنعت ارتباط دارند که این مهم، ضرورت طراحی زیست‌بوم را نشان می‌دهد؛ در این راستا باید نگاهی درست به مسائل داشت و به همین علت فولاد مبارکه در تلاش است تا وارد عرصه‌های جدید کسب‌وکار شده و به حل مشکلات کشور و استان در این عرصه‌ها بپردازد. خسارتی که فولاد مبارکه در محدودیت‌های انرژی داشته خسارتی جبران‌ناپذیر بوده و همکاری در عرصه دانش‌بنیان می‌تواند بهینه‌سازی مصرف انرژی و افزایش بهره‌وری را به همراه داشته باشد و فولاد مبارکه آماده همکاری با شرکت‌های دانش‌بنیان در این عرصه است.
آمادگی فولاد مبارکه برای حمایت از فعالیت‌های دانش‌بنیان

اصفهان یکی از قطب‌های مهم صنعت کشور است و باید علاوه بر این به قطب بزرگ دانش‌بنیان نیز تبدیل شود که این موضوع با توسعه صنایع در جهت دانش‌بنیان شدن انجام شود؛ این شهر تاریخی نیروی دانشی زیادی را پرورش داده و این موضوع امتیازی مهم برای استان است ولی از این پتانسیل باید بیشتر استفاده کنیم تا بتوانیم توسعه بیشتری را در زمینه دانش بنیان رقم بزنیم.

نقش صنایع بزرگ طی سال‌های مغفول مانده است؛ در راستای تحقق منویات مقام معظم رهبری در حوزه تولید، دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین نیز همین موضوع حاکم است و صنایع بزرگ ما باید به این فرمایش مقام معظم رهبری لبیک بگویند. در حوزه تولید، مجموعه‌هایی مثل فولاد مبارکه پیشران و پیشتاز بوده‌اند و اتفاقات خوبی رقم زده‌اند و در حوزه بومی‌سازی نیز حمایت‌های قابل توجهی از شرکت‌های دانش‌بنیان صورت گرفته و اگر صنایع بزرگ به موتور محرکه این حرکت تبدیل شوند، به خودی خود صدها و هزاران صنعت کوچک و بزرگ دیگر حرکت می‌کنند. این در حالی است که نهادهای حاکمیتی باید یکایک شرکت‌های دانش‌بنیان را فعال کنند و این امر نقش زیربنایی صنایع بزرگ را نشان می‌دهد.

به همت دانشگاه‌های استان و شهرک‌های علمی و تحقیقاتی گام‌های ارزشمندی در سنوات گذشته برداشته شده و بخشی از آن‌ها با همکاری مجموعه‌های صنعتی بوده است و اکنون با محور قرار دادن شعار امسال و توجه به حوزه دانش‌بنیان توسط مقام معظم رهبری، درصدد این هستیم که با شناسایی بهتر این مجموعه‌ها، همکاری‌ها را رشد و توسعه دهیم و در حوزه‌هایی که ما می‌توانیم به شرکت‌های دانش‌بنیان کمک کنیم یا آن‌ها کمک‌ حال صنایع باشند، با هم‌افزایی بیشتر، حرکت‌های بزرگی را آغاز کنیم.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۱ ارديبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۲۲:۴۴
کد مطلب: 61036
 
مرجع : ایراسین