گروه معادن
 
تاثیر مثبت نمایشگاه‌های تخصصی در روند توسعه کشور
گروه معادن - یازدهمین نمایشگاه و همایش سالانه فرصت‌های سرمایه‌گذاری در معدن و صنایع معدنی ایران (MINEX 2022) با حضور گسترده شرکت و بنگاه اقتصادی فعال در حوزه معدن و صنایع معدنی، با رویکرد حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان ۲۹ لغایت ۳۱ شهریورماه در مصلای امام خمینی (ره) برگزار می‌شود.
 
به گزارش ماین نیوز، رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی درباره ضرورت برگزاری نمایشگاه‌های تخصصی در بخش معدن و صنایع معدنی و تاثیر آن در زمینه ایجاد سرمایه‌‌گذاری‌ اظهار داشت: در کشورما جایگاه بخش معدن به آن صورتی که ظرفیت‌های جهانی ما وجود دارد شناخته شده نیست.

وی افزود: نزدیک به 7 درصد منابع طبیعی جهان را در اختیار داریم و انتظار داریم که بیش از 1 درصد منابع معدنی جهان هم در کشور ما باشد. ما باید با معرفی این پتانسیل و ظرفیت‌ها در بخش معدن زمینه را برای ایجاد سرمایه‌گذاری‌های معدنی فراهم کنیم.

شهیدی با اشاره به استفاده از پتانسیل شرکت‌های دانش‌بنیان در بخش معدن و صنایع معدنی کشور گفت: در حوزه شرکت‌های دانش‌بنیان و بخش معدن در حال حاضر مشکلات تکنیکال و فنی در بخش معدن وجود داردکه باید حل شوند به ویژه در نحوه بهره‌برداری بهینه از ذخایر معدنی و در حوزه فرآوری مواد معدنی. با توجه به این‌که تکنولوژی مناسب در برخی حوزه‌ها را در اختیار نداریم تبعا نمی‌توانیم استفاده‌ی درستی از این ذخایر داشته باشیم.

وی ادامه داد: در حوزه فرآوری ما نیاز به دانش و تخصص، تحقیق و اجرا توسط شرکت‌های دانش محور و دانش‌بنیان داریم. حوزه اکتشاف نیاز به تحول و چالش دارد که بلوغ شرکت‌های دانش بنیان می‌تواند این روند را برای بخش معدن تسهیل کند.

شهیدی درباره اقدامات سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور در زمینه همکاری با شرکت‌های دانش‌بنیان، عنوان کرد: با توجه به نام‌گذاری سال جدید از سوی مقام معظم رهبری به عنوان "تولید و دانش‌‌بنیان و اشتغال آفرین"، سازمان زمین‌شناسی با توجه به این که ماهیت فعالیت‌هایش دانش‌بنیان و دانش محور و مبتنی بر تخصص دانشمندان و کارشناسان و متخصصان حوزه علوم زمین کشور است از ابتدا سال با ایجاد کارگروه تعامل با شرکت‌های دانش‌بنیان نیازمندی‌های فن آوران خودش را در حوزه اکتشاف، آزمایشات علوم زمین، ژئو فیزیک هوایی، تهیه نقشه‌های زمین‌شناسی، ژئو شیمی و نقش‌ های زمین شناسی اقتصادی اعلام کرد که طی آن تا به امروز که بعد از گذشت 6 ماه است جلسات متعددی با مجموعه های دانش بنیان داشتیم، رزومه‌ها و طرح‌ها و جایگاه را رصد کردیم و طی جلسات تعاملی با مجموعه دانش‌بنیان چهار تفاهم‌نامه از ابتدا سال تاکنون امضاء شده است.

رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی در ادامه گفت: جایگاه شرکت‌های دانش‌بنیان در سازمان‌ زمین‌شناسی یک جایگاه بسیار ارزشمندی است و در صورتی که تعامل و قرارداد با این شرکت‌ها منجر به تسهیل فرآیند تولید اطلاعات پایه و اکتشاف ذخایر معدنی شود از آن استقبال می‌کنیم.

وی درباره تاثیر نمایشگاه‌های تخصصی در روند توسعه کشور بیان کرد: نمایشگاه‌های تخصصی محیطی برای تعامل متخصصان یک کشور در آن حوزه هستند. در بخش معدن هم نمایشگاه‌های تخصصی محلی برای گفتگو و تعامل به اشتراک‌گذاری توانمندی‌ها است. درصورتی‌که نمایشگاه‌های تخصصی از صرف تجاری بودن خارج شده و روش تکنولوژیک یا چالش‌های کشور را بتوانند در نمایشگاه های کشور حل کنند در حوزه توسعه کشور می‌توانند نقش بسزایی داشته باشند. امیدواریم که نمایشگاه ماینکس امسال هم مانند سال‌های گذشته یک نمایشگاه پر رونق و پر بار باشد و بتواند چالش‌های اصلی بخش معدن را تا حدودی مرتفع کند.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۹ شهريور ۱۴۰۱ ساعت ۰۰:۰۱
کد مطلب: 62810