گروه صنایع معدنی فولاد
 
نتایج رکوردشکنی کیفی و کمی هرمز
تولید در فولاد هرمزگان از ظرفیت اسمی فراتر خواهد رفت
گروه صنایع معدنی >فولاد - شرکت فولاد هرمزگان یکی از شرکت‌های موفق گروه فولاد مبارکه است. فولاد هرمزگان در سال گذشته توانست با کسب سود ناخالص بیش از ۹ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومانی، به‌اندازه تمام سال‌های فعالیت خود سودآوری داشته باشد. این شرکت که در سال ۱۴۰۰ بیش از ۲۲ هزار میلیارد تومان درآمد فروش کسب کرده بود، هم اکنون بیش از ۱۰ هزار میلیارد تومان طرح توسعه‌ای را آغاز کرده و بخشی از توسعه گروه فولاد مبارکه را بر عهده دارد.
 
به گزارش ماین نیوز، شرکت فولاد هرمزگان (هرمز) به‌عنوان پیشرفته‌ترین کارخانه فولادی در کشور، موفق شد در سال جاری و در ادامه موفقیت‌های سال قبل، رکوردهای متعدد تولید ماهانه را به ثبت برساند و سه رکود چشمگیر تولید را در فروردین، شهریور و مهرماه سال جاری به ثبت برساند.

سهم قابل‌توجه فولاد هرمزگان در توسعه گروه فولاد مبارکه: ۱۰ هزار میلیارد تومان طرح توسعه‌ای

شرکت فولاد هرمزگان یکی از شرکت‌های موفق گروه فولاد مبارکه است. فولاد هرمزگان در سال گذشته توانست با کسب سود ناخالص بیش از ۹ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومانی، به‌اندازه تمام سال‌های فعالیت خود سودآوری داشته باشد. این شرکت که در سال ۱۴۰۰ بیش از ۲۲ هزار میلیارد تومان درآمد فروش کسب کرده بود، هم اکنون بیش از ۱۰ هزار میلیارد تومان طرح توسعه‌ای را آغاز کرده و بخشی از توسعه گروه فولاد مبارکه را بر عهده دارد.

تکمیل زنجیره تولید در شرکت فولاد هرمزگان باعث ایجاد ارزش‌افزوده خواهد شد. در این راستا، این شرکت سال گذشته ۴ طرح بزرگ را برای تکمیل زنجیره آغاز کرده که ارزشی بیش از ۱۰ هزار میلیارد تومان دارند. به‌طور خلاصه می‌توان گفت افزایش ظرفیت واحدهای ذوب و ریخته‌گری، احداث واحد تولید محصول گرم، احداث واحد تولید اکسیژن، افزایش ظرفیت سیلوهای آهن اسفنجی، توسعه ایستگاه کاهش فشار گاز طبیعی، احداث تصفیه‌خانه پساب‌های صنعتی، نمونه‌گیر اتوماتیک دمای ذوب کوره‌های قوس الکتریکی، احداث واحد تولید آهک و مشارکت در سرمایه‌گذاری ازجمله مهم‌ترین برنامه‌های توسعه شرکت فولاد هرمزگان است.

عطاالله معروفخانی در رابطه با چگونگی و اهداف این رکوردشکنی ها گفت: با عنایت به تجارب سال قبل که در فصول مختلف سال خطوط تولید شرکت با محدودیت انرژی مواجه خواهند بود، به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی شد که تعمیرات اساسی و سالانه شرکت در زمان محدودیت‌های انرژی انجام و خطوط تولید برای تولید حداکثری در زمان‌هایی که با محدودیت کمتری مواجه هستیم آماده شوند.

دو رکورد مهم تولید در نیم‌سال اول

وی از ثبت رکورد ماهانه در فروردین‌ماه به‌عنوان گام نخست و محکم همکاران در سال جدید نام برد و گفت: در فروردین‌ماه رکورد تولید ۱۵۰ هزار و ۴۹۴ تن به ثبت رسید و در ادامه این افتخارآفرینی‌ها شاهد بودیم که در پایان شهریورماه نیز با تولید ۱۵۱ هزار و ۷۴۲ تن رکورد فروردین ارتقا یافت و گام دیگری به اهداف ترسیم‌شده نزدیک شدیم.

مدیرعامل فولاد هرمزگان تصریح کرد: کسب سومین رکورد ماهانه نشان داد ظرفیت‌ها و توانایی‌های کارکنان و خطوط تولید فولاد هرمزگان فراتر از همه محدودیت‌ها است و درصورتی‌که انرژی لازم مهیا باشد، کارکنان این شرکت با عزمی مثال‌زدنی و با تمام توان خود برای تحقق اهداف شرکت و صنعت فولاد کشور تلاش خواهند کرد.

تداوم رکوردشکنی‌ها مقدمه‌ای برای تولیدِ فراتر از ظرفیت اسمی

دکتر معروفخانی اظهار کرد: افزایش تولید و رکوردشکنی‌های پیاپی توسط این شرکت بیانگر اتخاذ استراتژی دانشی و صحیح است. مدیرعامل فولاد هرمزگان تأکید کرد: از زمانی که محدودیت انرژی بر صنعت فولاد کشور تحمیل شد، شرایط را به‌گونه‌ای فراهم کردیم که به‌محض اتمام محدودیت‌ها با افزایش تولید و رکوردشکنی، کاهش تولید را جبران کنیم. به همین منظور برنامه سنگین تعمیرات را برخلاف سال‌های گذشته در گرمای طاقت‌فرسای بندرعباس که شرکت با محدودیت مصرف انرژی مواجه بود، اجرا کردیم؛ درعین‌حال با بهینه‌سازی خط تولید، کارخانه را برای دست‌یابی به اهداف ترسیم‌شده مهیا ساختیم.

وی از برنامه‌ریزی هوشمندانه به‌عنوان یکی دیگر از عوامل کسب این موفقیت‌ها نام برد و در این خصوص خاطرنشان کرد: ازجمله عوامل رکوردشکنی، برنامه‌ریزی و آماده‌به‌کاری تجهیزات در خطوط تولید است که در هنگام فعال بودن خط تولید، این تجهیزات بتوانند بدون وقفه کار کنند. ضمن این‌که تأمین مواد اولیه باکیفیت و به‌موقع نیز به‌ویژه در واحد احیا مستقیم در این مسیر کارگشا و مؤثر بودند؛ به‌طوری‌که با افزایش کیفیت و متالیزاسیون آهن اسفنجی بالطبع کمیت و کیفیت تولید نیز افزایش یافت.

به گفته معروفخانی اتخاذ تدابیری همچون افزایش عمق کوره که سبب کاهش شدید تعمیرات گرم نسوز کوره یا همان کف‌سازی و بانک‌سازی شده و منجر به بهبود پارامترهای تولیدی از قبیل کاهش زمان Power on، کاهش شارژ فلزی، افزایش راندمان، کاهش نرخ مصرف الکترود و کاهش نرخ مصرف نسوز که از شهریورماه در دستور کار قرارگرفته بود از دیگر عوامل دست‌یابی به این افتخار هستند.

مدیرعامل فولاد هرمزگان در این خصوص گفت: با همکاری همه مدیران و کارکنان و با همدلی و انسجام هرچه بیشتر تلاش می‌کنیم در سال جاری با تداوم این رکوردشکنی‌ها فراتر از ظرفیت اسمی شرکت تولید کنیم.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۵ آبان ۱۴۰۱ ساعت ۱۵:۳۵
کد مطلب: 63348
 
مرجع : چیلان