گروه معادن
 
۵۰ درصد ذخایر طلای کشور در کردستان قرار دارد
گروه معادن - مدیرکل صنعت، معدن و تجارت کردستان گفت: معدن طلای ساریگونی با ذخیره بیش از 41 میلیون تن، 50 درصد از کل ذخایر طلای کشور را به خود اختصاص داده است.
 
به گزارش ماین نیوز، بختیار خلیقی در جلسه شورای برنامه ریزی استان در سنندج، اظهار کرد: دبیر 5 کارگروه در سطح استان اداره کل صنعت، معدن و تجارت کردستان است.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر یک هزار و ۲۷ واحد صنعتی دارای پروانه بهره‌برداری در استان وجود دارد که 1.4 دهم از کل واحدهای صنعتی کشور را به خود اختصاص داده است.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت کردستان میزان سرمایه‌گذاری این واحدهای صنعتی در استان را ۴۸ هزار و ۲۷۵ میلیارد ریال عنوان کرد و گفت: ۶۶۶ واحد از مجموع واحدهای صنعتی استان در حال حاضر فعال، ۱۹۸ واحد نیمه فعال و ۱۶۳ واحد هم غیرفعال است.

وی اضافه کرد: نهضت فعال سازی واحدهای راکد در استان شکل گرفته و با حمایت مدیران ارشد استان و دستگاه قضا اقدامات خوبی در راستای احیای واحدهای راکد طی سالجاری در استان انجام شده است.

به گفته مدیرکل صنعت، معدن و تجارت کردستان، اشتغال واقعی واحدهای صنعتی در استان ۱۵ هزار و ۴۲۷ نفر است.

وی با بیان اینکه اشتغال ۵۳۲ واحد صنعتی در استان کمتر از ۱۰ نفر و ۴۴۰ واحد بین ۱۰ تا ۴۹ نفر است، گفت: ۳۰ واحد صنعتی در استان اشتغال بین ۵۰ تا ۹۹ نفر و ۲۵ واحد صنعتی هم بیش از ۱۰۰ نفر اشتغال دارند.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت کردستان اضافه کرد: مهم‌ترین طرح‌های پیشران صنعتی در دست اجرا در استان طرح زنجیره فولاد، طرح تولید آهن اسفنجی، تولید گندله، تولید کنسانتره آهن و تولید شمش طلا است.

وی در ادامه به وضعیت 356 معدن در استان هم گریزی زد و اضافه کرد: ذخیره قطعی معادن در استان 596.8 میلیون تن است و مهمترین این معادن، معدن طلای ساریگونی با ذخیره بیش از 41 میلیون تن است.

به گفته وی، این معدن طلا 50 درصد از کل ذخایر طلای کشور را به خود اختصاص داده است.

وی عنوان کرد: استان کردستان در زمینه ذخایر سنگ آهن هم رتبه 5 کشور دارد و در زمینه سنگ مرر نیز بهترین نوع سنگ مرر را در این استان داریم که ثبت ملی مرمر کردستان انجام شده و مشغول ثبت جهانی سنگ مرر استان هستیم.
تاریخ انتشار : جمعه ۲۶ اسفند ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۴۱
کد مطلب: 65012
 
مرجع : خبرگزاری فارس