گروه صنایع معدنی آلومینیوم
 
رییس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور از اقدامات شرکت آلومینای ایران در راستای حفاظت از محیط زیست و منابع طبیعی قدردانی کرد
گروه صنایع معدنی >آلومینیوم - معاون وزیر جهاد کشاورزی و رییس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور در بازدید از نهالستان و پروژه های شهرستان جاجرم و کارخانه آلومینا، از اقدامات شرکت آلومینای ایران در راستای حفاظت از محیط زیست و منابع طبیعی قدردانی کرد.
 
به گزارش ماین نیوز، عباسعلی نوبخت با بیان اینکه دو نوع سرمایه گذاری در کشور وجود دارد، گفت: یک سرمایه گذاری، هزینه ای است که برای مولد انجام می شود و یک هزینه به منظور حفاظت از مولد است که هر دو این سرمایه گذاری را در شرکت آلومینای جاجرم مشاهده می کنیم.
وی تصریح کرد: طرح شرکت آلومینای جاجرم برای حفاظتی با اعتبار بالغ بر ۴۸ میلیارد در حال انجام است.

نوبخت اظهارداشت: اجرای طرح های حفاظتی، آبخوانداری و ایجاد بند خاکی در بسیاری از مناطق کشور سبب جلوگیری از تخریب و خسارت ها به ویژه خسارت به باغات و زمین های کشاورزی شده است و این طرح ها در این استان و در شرکت آلومینای ایران نیز برای توسعه فضای سبز و تامین آب مورد نظر صنعت و سایر موارد استفاده می شود.

رییس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور گفت: براساس پروتکل های آبخیزداری و با نظارت‌ منابع طبیعی هر میزان این شرکت توانایی اجرای این طرح ها را داشته باشد، ما آمادگی همکاری هستیم و حمایت خواهیم کرد.

معاون آبخیزداری بیابان و امور مرتع سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور نیز در این بازدید ضمن بیان همکاری خوب شرکت آلومینای ایران، اجرای طرح های حفاظتی از سوی این شرکت را در راستای مسؤلیت های اجتماعی صنایع بسیار ارزشمند عنوان کرد.


حسن وحید با بیان اینکه حوزه کار آلومینای جاجرم بسیار وسیع است، افزود: سال ۹۷ تفاهم نامه ای با این شرکت بسته شد که مطالعات ۴۲ هزار هکتاری در محدوده معادن این شرکت برای اجرای طرح های نظیر آبخیزداری انجام شد.

وحید اظهارداشت: بر مبنای مطالعات کار اجرایی آغاز شد و تفاهم نامه ای دیگر علاوه بر مطالعه ۴۲ هزار هکتار زیرنظر منابع طبیعی منعقد گردید که بر اساس آن سالی ۷۰۰ هزار نهال توسط این شرکت تولید و کاشته می شود.

وی افزود: این شرکت در قالب پروژه های مختلف نظیر ترسیب کربن و... با منابع طبیعی استان همکاری خوبی دارد که هم فوایدی برای خود شرکت و هم برای مردم دارد.

معاون آبخیزداری بیابان و امور مرتع سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور گفت: شرکت آلومینای ایران نمونه ای از مشارکت صنایع در راستای حفظ منابع طبیعی و آبخیزداری و پیشگیری و مقابله با حریق و حفاظت از منابع ذخیره گاه جنگل ارس و منابع طبیعی را بر عهده گرفتند و به منابع طبیعی استان کمک بسیاری داشتند که بسیار جای تقدیر دارد.

حیدر مدیر شرکت آلومینای جاجرم در آیین بازدید از پروژه بند خاکی مجتمع آلومینای جاجرم با حضور رییس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور و معاونان وی ،اظهارامیدواری کرد: با توسعه طرح های مربوط به آبخیزداری و مهار روان آب ها در مناطقی که صنایع نیاز مبرم به آب دارند، کمک شود.

وی عنوان کرد: با طرح ها و اقدامات پشتیبانی و حفظ و کاشت درخت بتوان قدم های خوبی در این زمینه برداشت.

حیدر افزود: چندین سال است که طرح بند خاکی و مهار روان آبها به کمک تامین آب مورد نیاز شرکت آلومینای جاجرم آمده است.

مدیر مهندسی شرکت آلومینای جاجرم نیز در این زمینه با بیان اینکه خراسان شمالی یک منطقه کم آب است، گفت: استفاده از روان آب ها برای صنایع آب طلب استان در دستور کار قرار گرفته و تفاهم نامه ای برای استفاده از روان آبها و آب های سطحی انجام شد.

وی افزود: مدیریت آلومینای جاجرم با اجرای بند خاکی علاوه بر حفظ تاسیسات از روان آب ها در فرآیند تولید استفاده می کند.

وی تصریح کرد: این بند خاکی با ظرفیت ۶۰۰ هزار و برآورد دوره ۲۵ ساله است که با افزایش ظرفیت آن امکان ذخیره سازی بیشتر روان آبها وجود دارد و همچنین با اجرای این طرح تقویت آبخوان ها و جمع آوری روان آبها و نیاز صنایع به آب را از روان آب ها تامین می شود.

مرادی با بیان اینکه با توجه به شرایط کم آبی و خشکسالی های پی در پی منابع آب های کشور رو به کاهش است، گفت: در حالی که قبل از اجرای بند برای تامین آب با مشکل مواجه بودیم، مدیریت آلومینا تصمیم گرفت تا با اجرای طرح بندها و مهار روان آب ها برای تامین آب مورد نظر صنایع بهره گرفته شود و اکنون به دنبال افزایش و توسعه این طرح ها هستیم.
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۴ اسفند ۱۴۰۲ ساعت ۱۷:۰۵
کد مطلب: 71773
 
مرجع : شرکت آلومینای ایران